Youtube’ta Skandal! Kanallar Clickbait için Cinsel İçerikli Fotoğraflar Kullanıyor

YouTube’da bulunan bazı kanallar, cinsel içerikler ve küçük resimlerle, ziyaretçilerin tıklanması için illegal yöntemler uyguluyor. Bu konuda BuzzFeed News’in yayınladığı analize göre, çeşitli hayvanlar ile bazı cinsel eylemlerde bulunan kadınları açıklayan küçük, kısa videolar ya da fotoğraflar, video alanında en iyi arama sonuçlarını göstermektedir. Diğer taraftan en fazla izlenen videolar arasında da yer almaktadır.

YouTube kanalında, birçok kanallar videolarına izleyici çekebilmek uğruna kadınları hayvanlar ile cinsel ilişkiye girerken gösteren ufak resimler ekliyor. YouTube’un algoritmik motoru sayesinde at ve kız gibi zararsız olan ifadeleri aradıktan hemen sonra rahatça bulunabilen bu videolardan birkaç tanesi milyonlarca defa görüntülendi. Dahası aylarca da bu platformda yer alıyorlar.

Grafiklerin bulması ve çıkarılması çok zordur ve dekolte resimler çok fazla reklam getirisi sağlayan videolar arasındadır.  Bu durum izole bir sorun değil. YouTube isimli platformun, temel yapısının kötü niyetli kullanıcıların nasıl kullanabileceğinin bir diğer örneğidir. Bazı kullanıcılar, gelir sağlamak için Youtube kurallarına uygun olmayan paylaşımlar yaparak haksız kazanç elde ediyor.

Twitter ile Facebook gibi YouTube kanalı da her defasında kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olan devasa oranda içerik yüzünden, kontrollerde sıkıntı yaşayabiliyorlar. Sahip olduğu kontrol sorunu ile son birkaç yıldır mücadelesini aralıksız bir şekilde sürdürüyor. YouTube’un çok fazla sözleşmeli moderatörü, içerikleri şikâyet ederek yardımcı olsalar da böyle büyük bir platform için yetersiz kalıyorlar. Bu sebepten dolayı çeşitli sorunların tespiti ise birkaç ayı bulabiliyor. Bu da Youtube’un, moderasyon sisteminin çok zayıf ve kötü olduğunu işaret ediyor. Bu alan, propaganda ile terörizmle mücadele videoları, porno ve çocuk istismarı gibi açık illegal ve Youtube kurallarına aykırı videoların eklenmesi de her geçen gün artıyor.

YouTube kanalı, reklam verenleri ferahlatmak, eleştirilere son vermek, ürünün güvenliğini ve yasallığını arttırabilmek için alanda çok fazla değişikliğe gitti. Bunların arasında çok fazla sayıda kişi moderatörü işe almak, kitle halinde iftirada bulunan hesaplara yasak getirilmesi ve hizmet şartları ile politikalar için güncellemelerin yapılması düşünülüyor.

CEVAP VER