YouTube’den Yayıncılara Sansür Darbesi

YouTube yayıncıları bundan sonra kanallarında küfür, cinsel espri ve en ufak şiddet belirtisi bile gösteremeyecekler.

 

Son yıllarda ülkemizde televizyonun yerini internet aldı. Artık dizilerimizi, filmleri, haberleri bile internetten izliyoruz, öğreniyoruz. YouTube’de bu kanallardan birisi. Sosyal medya aracılığı ile ülkede ne olup bitiyor anında öğreniyor ancak bu sosyal medyanın bir de eğlence boyutu var. İşte YouTube’nin popülerliği burada devreye giriyor. Eskiden sadece oyun kanalları oldukça popülerken günümüzde pek çok YouTube kanalı milyonlarca seyirciye ulaşmış durumda. Hal böyle olunca pek çok firma kanallara sponsor olup kendi ürünlerinin reklamını yapmakta.

youtube-messages

YouTube ülkemizde ve dünyada o kadar popülerleşti ki bir gelir kapısı olarak görünmeye başlandı. İlk başta YouTube’nin kendi reklamları ardından sponsorların verdiği reklamlar ile YouTuber diye bir meslek ortaya çıktı. Ancak günümüze kadar rahatça yayın yapan YouTuber’leri oldukça zor günler bekliyor. Çünkü YouTube sansür politikası üstünde yoğunlaşmaya başladı. Açıkçası ben bu durumu haklı buluyorum. Bazen oyun kanallarına bakıyorum bu kanalları 5-15 yaş aralığında çocuklarda izliyorlar ve bu kanal sahiplerinin hiç umrunda değil. Ana avrat oyun oynarken küfredebiliyorlar. Karşı tarafta oturup kendisini izleyen kişinin küçük bir çocuk olabileceğini pek umursamıyorlar. Ancak bu saatten sonra umursamak zorundalar çünkü YouTube bu tarz yayın yapan kişilerin kanallarının reklam gelirlerini kapatabilir, videolarını silebilir, kanallarını bile kapatabilir.

 

Ülkemizde pek çok yayıncı bu politika nedeniyle oldukça zor duruma düşecek gibi ancak dediğim gibi bana kalırsa mantıklı bir karar çünkü ağza alınmayacak küfürleri yayın sırasında edip birde bunları paylaşan kişiler oldukça fazla takipçi kazanmıştı. Ancak sansür uygulaması sayesinde hoş karşılanmayan bu hareketlere bir dur denildi.

CEVAP VER