YouTube’den Delirten Reklam Uygulaması

YouTube üzerinden pek çok MP3 indirme sitesi kullanıcılara ücretsiz indirme seçeneği sunuyor. Ancak durum değişiyor. Bu sitelere müzik şirketleri dava açacak!

 

İnternet üzerinde yasal olmadan MP3 indirmenize olanak sağlayan pek çok site var. Müzik şirketleri ise bu sitelerin peşine düşmüş durumda. Günümüzde sanatçılar Spotify, Apple Music, YouTube ve Deezer gibi farklı platformlarda eserlerini yayınlıyorlar bu platformlarda dinlediğiniz müziklerde herhangi bir yasal sıkıntı çıkmıyor. Ancak YouTube MP3 indirme siteleri de yoğun olarak kullanılmakta.

 

Bu durumdan oldukça rahatsız olan müzik şirketleri bu sitelerin peşine düşmüş durumda. YouTube üzerinden müziklerin ve kliplerin indirilmesinin önüne geçilmesini sağlamak amacıyla bu sitelere yasal yollardan farklı yaptırımlarda bulunulacağı şuan için gündemde. İlk olarak tabi ki uyarı gönderme zorunlulukları var ancak bu sitelerden her illegal indirme başına 150 bin Dolar gibi yüksek bir miktarda tazminat talep edileceği söylentiler arasında.

 

Yapımcı şirketler MP3 indirme sitelerinin peşini bırakmayacak gibi görünüyor. Nedeni ise yapımcı şirketler yüklenilen videolardan oldukça fazla paralar kazanmakta. Kullanıcı herhangi bir site aracılığı ile bu videoları indirdiğinde en basiti YouTube üzerinden elde ettikleri gelir ciddi miktarda düşüyor. Benim gibi bir şarkıya sardığınızda bin defa dinliyorsanız bu firma için izlenimin düşmesi demektir. Yapımcı şirketler bu tarz kayıpların önüne geçmeyi amaçladıkları için para cezası ile MP3 indirme sitelerinin önüne geçmeyi hedefliyorlar.

CEVAP VER