Hemen herkesin kullandığı akıllı telefonlara gelen yeni güncellemeler kimi zaman beklentileri karşılamamaktadır. Bunlardan bir tanesi de IOS 10 güncellemesi. iPhone 7’lerde direkt yüklü olarak gelen bu güncelleme bir önceki telefonların çoğunda kullanıcının kendi isteğiyle yüklü bile değil. Keza IOS 10 kullanıcılara kolaylıktan çok zorluk getirmiş gibi. Bu özelliklerden birkaç tanesi şöyle;

1.Baloncuk Bildirimleri

Kilit ekranına gelen yenilemelerde dikkati en fazla çeken baloncuk bildirimleri oldu. Fakat bu özellik sadece 3D Touch olan iPhone modelleri için çıkarılmış ve 7 ve 6 öncesi olan modellerde kullanılmayarak çoğu kullanıcıyı hayal kırıklığına uğrattı.

2.Uyandırma Özelliği

Telefonunuzu “home” tuşuna basmadan uyandırabilmeniz mümkün. Ekran ayarlarından “Uyandırmak için Kaldır” seçeneğini aktif ederseniz bu özelliği kullabilirsiniz. Fakat bu özellik de 7 ve 6 öncesi cihazlarda maalesef kullanılamıyor.

3.Kilit Açılışı

iPhone’u iPhone yapan bir özellik daha IOS 10 güncellemesiyle kaldırılmış bulunmakta. Ekran kilidini açabilmek için parmağınızı sağa kaydırma dönemi artık bitti. Onun yerine “home” tuşuna basmanız gerek ve bu özellik iPhone kullanıcılarını oldukça hayal kırıklığına uğrattı.

4.Hücresel Veri Kısayolu

Hemen her uygulamasına getirdiği kısayolunu kullanıcıların uzun zamandır beklediği “Hücresel Veri”ye getirmeyen IOS 10 beklentileri bu alanda karşılayamadı.

5.Kilit ve Klavye Sesi

Ekran kilidini açıp kaparken tercih edilen ses ve klavyenin sesi beğenilmeyenler arasında.

6.Siri

Siri özelliğinin kullanımı telefonun şarj süresini azalttığını için çok kullanılamayan bir özellik olarak kalıyor.

7.Stock Uygulamalar

Telefonun kendi menüsünde yüklü olan uygulamalar AppStore’dan yüklediğiniz ve rahatlıkla sildiğiniz uygulamalar gibi silinmiyor. Sadece menü kısmından kaldırılmış oluyor.

Her ne kadar beğenilmeyen özellikleri olsa da gereksiz olduğunu düşüncesi de katı bir düşünce. Birçok yeniliği de beraberinde getirdiği su götürmez bir gerçek. Yine de beğenmiyorsanız IOS 9 işletim sistemine geri dönebilirsiniz.

CEVAP VER