Canlı yayın yapabilme uygulamalarının en çok kullanılanlardan biri şüphesiz Scope uygulaması. Uygulamayı ilk kez kullanacaklar için kullanımda zorluk çekmemeleri açısından birçok pratik bilgi mevcut. Bunlardan bir kaç tanesi şöyle;

1.Ayarları Kontrol Etme

Uygulamanın ayarlarına gidip yayının başlığını, bulunduğunuz konumu, canlı yayın sırasında insanların size göndereceği yorumları ve canlı yayınınızı kitlesel olarak ayarlayabilirsiniz.

2.Uygun Zaman Belirleme

Canlı yayına başlayacağınız zamanı izleyen kitlenize göre belirleyin.

3.Yapılacak Yayını Planlama

Canlı yayın yapacağınız konuyla ilgili önceden alıştırma yapmak izleyici çekmenize yardımcı olur. Daha kaliteli bir yayın akışı gerçekleştirebilirsiniz.

4.Canlı Yayının Saatini Duyurma

Yayın yapacağınız saate karar verdikten sonra Twitter‘dan profilinizi paylaşarak yayın saatinizi duyurun. Böylelikle sizi takip eden kişiler yayın yapacağınız saatte Scope uygulamasına giriş yapsınlar ve yayınınızı izlesinler.

5.Yayına Direk Girme

Yayın saatini duyurduktan sonra başladığını dakikadan itibaren izleyicilerin kanalınıza katılmasını beklemeyin. Bu size o dakikada kanalda olan izleyicilerin kaybı olarak dönebilir. Güzel bir giriş yaptıktan sonra direk konuya girmek daha avantajlıdır.

6.İzleyiciyle Etkileşime Girme

Yayına başladığınız andan itibaren videonuzun sol alt kısmında size yapılacak olan yorumlara cevap vermeniz daha çok izleyici kazanmanıza yardımcı olur.

7.Kendini Tanıtma

Konuya girmeden önce ilk defa sizi izleyecek olan seyircileri hesaba katarak çok kısa kendinizi tanıtın. Ardından konuya girin.

8.Yayın İçin Görsel Belirleme

Yayına başlamadan önce ilk açılışı yapmak için değişik, sıra dışı, ilgi çekici görseller seçebilirsiniz. Yayına ilk bu görselle girmeniz izleyici kazanmanıza yardımcı olur.

9.Yayını Kaydetme

Yaptığınız yayını bir yandan cihazınıza kaydedin ve sosyal paylaşım sitelerinizde yayın bittikten sonra paylaşın. Böylelikle o an yayına katılamayan izleyiciler daha sonraki yayınlarda katılabilme imkanı bulsunlar.

10.İzleyiciyi Harekete Geçirme

Yayın esnasında izleyicilerinizden kendi kanalınızı paylaşmalarını rica edin.

CEVAP VER