Yapay Zeka ve İnsanlık

 

Yapay zekalar her insanın ön görebildiği gibi gelecekte hayatımızın her alanında bulunacaklar. Şimdiden bile yavaş yavaş hayatımızda yer almaya başlayan yapay zekalar, oldukça iş görür ve çoğu kullanıcısı da bundan memnun. Yapay zekalar kimi zaman telefonlarımızda alarm ayarlayan bir asistan, kimi zaman bizim seslendirdiklerimizi yazıya döken robotlar. Onlar akıllı telefonlarımızda, saatlerimizde, bilgisayarlarımızda, tabletlerimizde ve hayatımızın birçok yerinde bulunuyor.

Gelecekte yapay zekaların daha da geliştirilmesi durumunda birçok işi biz değil, sahipleri olduğumuz yapay zekalar yapacak. Bunun için çalışmalar dünyanın dört bir yanında devam ediyor ve bu konu hakkında birçok yerde rekabet fitilleyen yarışmalar düzenleniyor. Peki yapay zekâ teknolojisinin tamamen masum olduğunu söyleyebilir miyiz? Hayatımıza hiçbir olumsuz noktası olmayacağını ve sadece yararının dokunacağını savunabilir miyiz?

Robot Sophia insanlığın sonunu getirmek istediğini dile getirmişti. Birçok teknoloji devlerinin kurucuları da bu gibi durumlar yüzünden yapay zekanın oldukça tehlikeli olduğunu ve kontrol altında tutulması gerektiğini savunuyor. Yine bazı teknoloji devlerinin kurucuları da özellikle yapay zekanın üzerinde çalışıyor ve dünyadaki bu rekabet ortamına katılıyorlar. Yapay zekanın insanlığın miladı olacağı da söyleniyor. İnsanların çabasına bakılırsa da mümkün olmadığı söylenemez.  Yine de birçok insan, gelecekte yapay zekanın bize yardımcı olmasının yanı sıra, insan ırkının sonunu getirebileceğini düşünüyor. Son zamanlarda da bunu destekleyen bir video ortaya çıktı.

 

SpotMini

Boston Dynamics’in Haziran 2016’da tanıttığı SpotMini robotu ev ve ofis işleri için tasarlandı. Ayrıca 90 dakika boyunca çalışabilmesinin yanı sıra, en sessiz robot olduğu da eklendi. Yine de görüntüsünü korkutucu bulanlar oldu.

Şimdi ise Kasım 2017’de tanıtılan SpotMini, daha da geliştirildi. Öncelikle o korkunç görüntüsünden arındırılıp, sade ve temiz gövde yapıldı. Gövdesi sarı ve siyah renklerden oluşuyor. Nesneleri yakalama ve kullanabilme yetenekleri sahip olan bu robotun damga vuran videosu, iki SpotMini robotunun anlaşıp tek başına birisinin kapıyı açıp, arkadaşının geçtikten sonra kendisinin de onu takip etmesi oldu.

Robot üst tarafında bulunan kol ile ilk önce kapı kolunu kavrıyor, geriye çekip aralıyor ve ardından kapının kapanmaması için ön bacağını kapının önüne koyuyor. Daha sonra da kapıyı tamamen açıyor ve bir diğer robot arkadaşının dışarı çıkmasını bekledikten sonra kendisi de onu takip ederek dışarıya çıkıyor. Baston Dynamics’in Youtube kanalında “Hey Buddy, Can You Give Me a Hand?” (Hey arkadaşım, bana bir el verebilir misin?) adıyla yayımlanan bu video dünyada oldukça popüler oldu. Birçok kanalda haber programlarında yer verildi. Bu video insanlara korkunç geliyor zira insanlar bunun robotların tek başına mı yaptıklarını, yoksa uzaktan mı kumanda edildiklerini bilmiyorlar. Kendi başlarına bunu yapabilmiş olma ihtimalleri ise, insanları korkutuyor. Akıllara gelen soru elbette “Yapay zekadan korkulmalı mı?” oldu.

Elbette her teknolojik gelişmenin insan hayatına yararlı ve zararlı yönleri olsa da hiç kimse bu denli zararlı olabilecek bir teknolojiyi desteklemek istemez. Ayrıca yayınlanan bu videoyla akla gelen bir diğer şey de Black Mirror’un “MetalHead” isimli bölümü oldu.

Atlas

Yine yakın zamanda Boston Dynamics’in yayınladığı videoda Atlas isimli robot, platformlardan zıplıyor ve ters takla atabiliyordu.

Boston Dynamics şirketi insana benzeyen dinamik yazılım ve robotların inşasında uzmanlaşmış bir mühendislik şirketidir. Hayvanlar gibi koşabilen ve manevralar yapabilen robotlar geliştiren Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi Marc Raibert ve çalışma arkadaşları tarafından 1991 yılında kurulmuştur. Şirket hâlâ robot teknolojisinde geliştirmelere hız kesmeden devam ediyor.

CEVAP VER