Veri Skandalının Bedeli Facebook’a Çok Ağır Oldu

Facebook’ta veri skandalının ardından hisselerinin değer kaybı %13 oldu.

İngiltere Londra merkezli Cambridge Analytica isimli veri analiz şirketi, 50 milyon Facebook hesap bilgilerini aldığı ve bu bilgileri Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinde ve Brexit referandumunu etkileyebilmek için kullanmasının yankıları halen sürüyor.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından Facebook hisseleri haftayı %13 gibi büyük bir düşüşle kapattı. Bu değer kaybı ile 160 doların altına düşen Facebook hisseleri, en son 2012 temmuz ayında bu kadar sert düşmüştü.

Facebook CEO’su Sheryl Sandberg, bu büyük skandalın ortaya çıkmasından sonra geçtiğimiz perşembe günü CNBC’ye röportaj verdi. Açıklamasında, şirket olarak kullanıcı gizliliğine verilen büyük zararın, Facebook’un iş modeline ya da hisse senetlerine fazla bir etkisi olmayacağını düşündüğünü belirtti.

Dünyanın en büyük reklam firmalarından biri olan M & C Saatchi’nin Başkanı David Kershaw, BBC Radyo 4’e bazı açıklamalarda bulundu. İngiltere’nin önde gelen reklam firmalarını temsil eden ISBA’nın, kısa bir zaman içerisinde Facebook yetkilileri ile görüşme yapıp talep ve tepkilerini iletecekler. ISBA çatısı altında yaklaşık 3 binin üzerinde marka bulunuyor.

Ne Olmuştu?

Facebook, kullanıcı gizliliği ilkesini ihlal ederek yaklaşık 50 milyon kullanıcısının verileri, siyasi kampanyalarda kullanılmasının tespit edilmesiyle büyük bir skandal yaratılmıştı. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın, eski danışmanının da sahibi olduğu firmaların gerçekleştirmiş olduğu kampanyalar arasında İngiltere’nin Brexit oylaması ve 2016 ABD başkanlık seçimlerinin de olması dikkat çekmektedir.

 

 

CEVAP VER