Uzmanlar Yapay Zekanın Tehlikelerini Anlattı

Yaklaşık 20 kişiden fazla uzman tarafınca, geliştirilmekte olan teknolojiler ve etkileri ile ilgili detaylı bir rapor oluşturdu. 5 – 10 yıl içinde yapay zekanın, siyasi bozulmalara, fiziksel saldırılara ve yeni siber suç biçimlerine sebep olabileceğini ortaya koydu.

Yapay zeka ile alakalı şu ana kadar elimizden geldiğince yararlarını anlattık. Ancak yararından daha çok zarar verebileceğini de paylaşmamız gerekiyor. Günümüzde de yapay zekanın faydalı mı yoksa zararlı mı olabileceği konusunda henüz bir fikir birliği sağlanamadı. Yapay zeka teknolojisi her geçen gün geliştirilmeye devam ediyor. Bir kısım insan gelecekte makinelerin kölesi olabileceğimizi söylerken, bir kısmı da bu teknolojinin insanlığa çok faydalı olacağı savını destekliyor.

En son ‘’Yapay Zekanın Kötü Amaçlı Kullanımı: Öngörü, Önleme ve Azaltma’’ isimli yaklaşık 1000 sayfa tutan bir rapor oluşturuldu. Oxford Üniversitesi, Electronic Frontier Foundation, Elon Musk’ın şirketi Open Al ve Cambridge Üniversitesi Varolan Risk Araştırma Merkezi’ninde aralarında bulunduğu toplam 14 farklı kurumdan 26 uzman tarafından derlenip hazırlandı. Raporun temelleri, Oxford Üniversitesi’nde 2017 senesinin şubat ayında düzenlendi.

Detaylı bir şekilde hazırlanan raporda uzmanlar, birkaç sene içinde yapay zeka teknolojisinin yapabileceklerini ve genellikle de kulağa hoş gelmeyecek şeyler ile alakalı sunumlar yaptı. Politik, fiziksel ve dijital olarak konuyu inceleyen uzmanlar, yapay zeka teknolojisinin sebep olabileceği şeyleri detaylı bir şekilde incelediler.

Oxford Üniversitesi İnsan Hakları Enstitüsünün Araştırma Görevlilerinden biri olan ve raporu hazırlayan ekipte bulunan Miles Brundage, ‘’Yapay zeka teknolojisi, insanların performans seviyesine çıkmıyor. Bunun aksine daha da fazla bir performans sergiliyor’’ diye belirtti. Brundage, ‘’İnsanüstü hacklemenin sonuçları, fiziksel hedef belirleme, ikna etme ve gözetim sonuçlarını araştırmak rahatsızlık verebilir. Aynı zamanda insanüstü zekanın aksine, insan emeğinden daha çok ölçeklenebilmektedir. Bu ölçeklenebilirlik ile yapay zeka teknolojisi, hünerleri de bulunmaktadır.’’ diye belirtti.

Raporu incelediğimiz zaman, birbirlerine rakip olan devletlerin yapay zeka teknolojisinin verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini kullanarak büyük yıkımları başlatabilir ve yok edici bir güç olarak kullanılabilir. Bu konuyla alakalı olarak Birleşmiş Milletler, katil robot olarak isimlendirilen ve tamamen yapay zekaya sahip silahlarla alakalı çalışmalarını devam ettirmektedir. Diğer taraftan ise ülkeler bu tarz silahları geliştirilebilmesi çeşitli paradigmaların yanı sıra yıkıcı gücüne de dayanmaktadır. Yapay zeka ölçülebilir olduğundan dolayı, insanlara göre hata yapabilmesi çok daha yüksek bir orana sahip. Bir diğer ayrımda maliyetlerden kaynaklanmaktadır. Bir tabur insan ile bir tabur yapay zeka askerinin giderleri hiçbir zaman aynı olamayacaktır. Bu konu ile alakalı en iyi örnek, günümüzdeki fabrikalar olabilir. Teknoloji ve makineleşme arttıkça, insan gücüne olan ihtiyaçta aynı oranda azalmaktadır.

Uzmanlar, yapay zeka teknolojisinin fiziki olarak insanın yerini alacak olmasının dışında, sanal anlamda da yerini almasının oluşturabileceğini yıkım ve tehlikeleri de raporda belirtmiştir. Veri zehirlenmesi içeren siber saldırılar, hedefleri taklit edebilmek için konuşma sentezi, otomatik hack saldırıları hususunda uyardılar. Ayrıca otonom araçların artması ile birlikte ‘’bilinçli’’ kazalara neden olabileceğini, yüz tanıma sisteminin suikastçılara dönüşmesi gibi çeşitli kabus senaryoları da raporda bulunmaktadır.

Google’ın Ürettiği Yapay Zeka Algoritması Kardiyovasküler Hastalıkları Tespit Edebilecek

Duruma siyasi açıdan bakıldığında yapay zeka teknolojisini, sahte mesajları gerçekmiş gibi gönderebilir, propaganda organizasyonları yürütebilir, halkın siyasi ya da herhangi bir görüşünü manipüle edebilir. Ayrıca yapay zeka teknolojisi hem özel alanlarda hem özel alanlarda, hem de kamusal daha iyi gözetim teknolojisi sağlayacak. Diğer tarafta ise gerçek olmayan haberler, yapay zeka teknolojisin tarafınca çok rahat bir şekilde üretim yapabilecekler.

 

 

CEVAP VER