Twitter, Facebook ve WhatsApp Kullanıcıları Endişeli

Amerika’nın bilgi depolama cihazları sayesinde dünya üzerinde kullanılan bütün iletişim kanallarını takip edileceği belirtildi. Twitter, Facebook ve WhatsApp verilerini kaydedeceği iddiası, henüz tam anlamı ile kesin olmamasına rağmen tartışma yarattı. Kesin belli olmayan iddialara göre ABD, bütün dünyada yeni iletişim kurallarını yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor. Çıkan bazı haberlere göre, yeni uygulama ile sosyal medya ve diğer iletişim kanalları ile bu kanallar üzerinden yapılacak olan bütün konuşmalar Amerika tarafından kayıt altına alınacak. Amerika Devleti bu konuda Kuzey Amerika, Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri ile anlaşma sağladığı iddia edildi.

Dahası Amerika tarafından Facebook verilerinin kayıt altına alınacağı ve özel uygulamalar sayesinde bütün medya ile sosyal forumların izleneceği ortaya atıldı. Bu uygulamanın terörle mücadele dahilinde yürürlüğe gireceği konuşulurken, kişisel verilerin kayıt altına alınacağı ise tartışmaları beraberinde getirdi. Yapılan açıklamalara göre bu iddialar daha teyit edilmedi. Bu uygulama eğer ABD tarafından uygulandığı takdirde, bütün ülkelerdeki sosyal medya ile özel mesajlaşmalar kayda alınacak. Herkesin yakından bildiği sosyal medya uygulamaları, WhatsApp yazışmaları Amerika’da bulunan server’lar aracılığı ile kayıt altına alınıyor. Amerikalılar, zaten teorik olarak bu alt yapıya sahip durumdalar. Fakat kişilerin özel ve gizli yazışmaları takip edilip, açıklanacak olması gibi yorumlar yapmak yersizdir. Amerikalıların ellerinde mevcut olarak geçmişe ait yazışma ya da mesajların ayrıntıları bulunmaktadır. Diğer ülkeler, milli yazılımları üretmedikleri ve kendi duvarlarını örmedikleri süre boyunca bu gibi durumlar ile fazla karşılaşacakları gerçektir.

Milli mesaj ve yazılım sistemleri üzerinde çalışmalar yapıyoruz. %100 milli server’lar ve milli bilişim sistemlerini üretebilmek için uğraşıyoruz. Ancak şu an sosyal medya platformları gibi uygulamaların bilgi depoları Amerika’da olmasından dolayı bu alanda yapılan konuşmaları kaydedebiliyorlar.

 

CEVAP VER