Twitch Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Son günlerde çok meşhur sosyal medya platformlarından biri olan ve her geçen gün popülerliğini arttıran Twitch, oyuncular ile muhabbetinden zevk alınan kişilerin bulunduğu bir yerdir. Bu platformda, yayın sahibi ile izleyici arasında iletişim de sağlanmaktadır.

Twitch, Facebook, Instagram gibi bir sosyal medya platformu ya da canlı yayın sitesi olarak da adlandırılabilir. Hayatımıza 8 sene önce giren Twitch, dünyanın en iyi oyuncularının ve sohbetinden keyif alınan kişilerin yayın yaptığı alandır. Çıktığı ilk günden bugüne, popülerliği hızla artan Twitch’in League of Legends diğer bir deyişle LOL diye anılan oyun hakkında yayınlar yapılmasının ardından bugünkü haline geldi.

Twitch, LOL yayınları ile adından çok sık bahsettirdi ve daha sonra başka oyunlara da ev sahipliği yaptı. Bu platform üzerinden yapılan yayınlara çok fazla ilgi gösterilmesinden dolayı günlük ziyaretçi sayısı, 30 ile 40 milyonu buluyor. Windows, PlayStation 3, Mac, PlayStation 4, ve Xbox 360 konsollarına sahip olan kullanıcılar bu platform üzerinden diledikleri an yayın yapabiliyor.

Yayıncılar, canlı oyun görüntülerini izleyicilerine sunabiliyor ve kendi ses kayıtlarını da yayınlarına ekleyebiliyorlar. Amerika merkezli olan Twitch, birçok dil hizmeti de sunuyor ve dünya çapında herkesin dilediği videoyu izlemesi mümkün. Mesela ülkemizden bir izleyici, Youtube’da olduğu gibi Amerika’dan çıkmış bir yayını izlemesi mümkün.

Twitch Üzerinden Para Kazanma

Twitch Ortaklığı Kurmak

Dilerseniz Twitch ile ortaklık kurabilir ve bu sayede para kazanmış olabilirsiniz. Ortaklık kurabilmek için 5000 aboneye ulaşmanız gerekir ve sonra bu aboneler ile bir izleyici kitlesi oluşturmanız lazım. Bunları yaptıktan sonra Twitch’e, ortaklık teklifi yapabilirsiniz. Onay aldıktan sonra, kendi kanalınıza ‘’subscriber’’ adında buton eklenir ve diğer subscriber’lar kanalınıza 4 dolar karşılığında abone olur.

 

Bağış Almak

Twitch üzerinden yapmış olduğunuz yayınlar ile bağış alarak da para kazanmanız mümkün. Başka bir ifadeyle, sizin yayınlamış olduğunuz videoları ya da yaptığınız başka şeyleri beğeniyorsa size bağış yapabilir. Böylece Twitch üzerinden para kazanmış olursunuz. Dünya çapında karşılaştırma yapılırsa, ülkemizde yapılan Twitch yayınlarında, izleyicilerin çok fazla bağış yapmadığı biliniyor.

 

 

CEVAP VER