Türkiye Kendi Hacker’ını Yetiştiriyor

Ankara’nın Çankaya ilçesindeki BİLSEM ’de yürütülen beyaz şapkalı hacker projesi dahilinde 12 çocuk, siber güvenlik, robotik kodlama ve yazılım gibi alanlarda eğitim almaya başladı. Eğitimci olan Saygın Özgür Öztunç yaptığı açıklamasında;

Bizler karanlık değil beyaz hackerler yetiştirmeye çalışıyoruz. Siyahlar gibi düşünüp, yapacağı atakları tahmin edip ona göre tedbirler alıyoruz.

Öğretmen Saygın Özgür Öztunç, BİLSEM’de çocuklar için siber güvenlik eğitim programı geliştirdi. Beyaz şapkalı hacker projesini yürütmeye başladı. Yapmış olduğu uzun araştırmalar sonrasında belirlemiş olduğu 12 öğrenci ile beyaz hacker atölyesini kurdu. Bilişim ve teknolojileri öğretmeni Öztunç, ilk olarak atölyede 40 öğrenci ile bu işe başladık. Daha sonra içlerinde en iyi olanlarla yolumuza devam ediyoruz. Öğrencilerim ile birlikte aile gibiyiz ve yaşlarının küçük olmasına karşın, büyük işleri başarıyorlar diyerek onlarla gurur duyduğunu söyledi.

Proje Türkiye Genelinde Çoğaltılacak

Çıkan haberlere göre Öztunç, her bir çocuğu uzun bir süreyle araştırıp atölyeye katılması için ikna ettiğini belirtiyor. İdealist öğretmen uzun zamandır bunun hayalini kurduğunu söyledi. Burada ilk olarak sanal ortamda olan olumsuz davranışları öğretip, ne ile karşılaşacaklarını göstermekteyiz. Kontrol altında çalışıyor ve etik değerlere üzerinde fazla durmaktayız. Kapüşonlu, karanlık hackerler değil beyaz hackerler yetiştirmek üzere mücadele ediyoruz. Siyahların yapacakları atakları tahmin edip ona göre tedbirler alıyoruz. Bu uygulamayı ülke genelinde çoğaltmayı ve Millî Eğitim Bakanlığı’nın katkısıyla başarılı, genç beyaz hackerler yetiştirmeyi planlıyoruz.

Ayrıca öğretmen beyaz hackerlerin, yüz tanıma sistemi, yapay zekâ, web tasarımı, çift kamera ve tek formül ile gerçekçi görüntü sağlama gibi alanlarda çalıştıklarını belirtti.  Atölyede eğitim gören 9. Sınıf öğrencisi Yiğit Çolakoğlu; ilk başlarda merkeze 3 bilgisayar ile geliyordum. Yüz tanıma, yapay zeka ve web tasarım üzerine kendimi geliştiriyorum ve hocam, arkadaşlarım ile birbirimize her konuda destek sağlıyoruz dedi.

CEVAP VER