Türk Öğrenciler Drone Yaptı

Şanlıurfa ilimizde yer alan bir köy okulunda öğrenciler, öğretmenlerinin yardımı ile yerli malzemelerden drone ürettiler.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine 20 km uzaklıkta bulunan Saraççeşme Ortaokulu’nda eğitimlerini sürdüren 6. sınıf öğrencileri Hasan, Musa Kılıç, Abdülhalim ve Yusuf Say gökyüzünde kuşkuyla izledikleri uçaklardan etkilenerek insansız hava aracı icat etmeye karar verdiler. Öğrenciler, tahtaların üzerine motor yerleştirip yapmış oldukları ilk drone’u uçurmayı başaramadılar. Daha sonra Fen ve Teknoloji Öğretmeni Recep Şen’den aldıkları destek sayesinde bıkmadan çalışmalarını sürdürdüler. Bu süre dahilinde öğrenciler, edinmiş oldukları deneyim ve yaptıkları araştırmalar sonucunda motor, boru, pervan gibi çeşitli yerli malzemeler ile daha büyük bir drone geliştirmeyi başardılar.

Öğrenciler, ikinci denemelerinin sonucunda drone’u uçurmayı başardılar ve kendi olanakları ile yerli hava aracını geliştirmenin onurunu yaşamaktadırlar. Öğretmenleri Recep Şen, yaptığı bir açıklamasında öğrencilerin drone yapma düşüncelerinin kendisini çok fazla etkilediğini söyledi. Ayrıca öğrencilerinin bu hayallerini gerçekleştirmek için çok detaylı araştırmalar yaptıklarını dile getirdi. Öğrencilerin ilk yapmış oldukları hava aracını daha da geliştirerek büyük ve uçabilen drone yaptıklarını bahseden Şen, konuşmalarına şunları da ekledi;

‘’Öğrencilerim bir gün iki tahta getirdiler ve üzerine motor yerleştirmişler. Bana ‘’öğretmenim bunu nasıl uçurabiliriz’’ diye soru yönelttiler. Uçma düşüncelerini gerçekleştirebilmek için öğrenciler ile birlikte araştırmalarda bulunduk. Bu süre zarfında yalnızca kendi olanaklarımız ile iki boru parçasının üstüne uçuş kartı ve motorlar yerleştirip drone oluşturduk. Drone yapımında kullandığımız bütün malzemeler yerlidir ve yalnızca Türkiye’de yer almayan ana kartı dışarıdan temin ettik’’ dedi.

Fen ve Teknoloji öğretmeni Recep Şen, öğrencilerinin daha önce hayatlarında hiç gerçek drone görmemelerine karşın, hayal güçlerini kullanarak ve hayallerinin peşinden koşarak insansız hava aracını yaptıklarını söyledi. Aracın yaklaşık olarak 200 metre yükseğe çıkabildiğini ve tek şarj ile 20 dakika boyunca uçabildiğini dile getirdi. Öğrenciler arasında bulunan Hasan Kılıç, uçaklardan etkilenerek uçan bir araç yapmayı düşündüklerini ve bu fikri arkadaşları ile paylaştığını söyledi. Yusuf Say da yaptıkları drone ile okulda bulunan tüm öğrencilerin, insansız hava aracını görmesini ve yakından tanımasına olanak sağladıklarını vurguladı.

 

CEVAP VER