Türk Arama Motoru Yaani Nedir?

Türk arama motoru Yaani, Türkcell tarafından geliştirildi. Her geçen gün kullanıcı sayısında bir hayli artış yaşanıyor. Peki Yaani nedir? Ücretli midir, hangi cihazlarda kullanılabilir, özellikleri nedir?

Yaani, Türkcell’in mühendisleri tarafından geliştirildi ve altyapısı sadece Türkçedir. Böylece Türkçe aramalarda dil bilgisi yapısını kusursuz bir şekilde algılayabiliyor ve bu sayede kullanıcıların isteklerini tam anlamı ile karşılıyor. İlk defa piyasa çıktığı zamanlarda Yaani, mobil uygulama olarak kullanılıyordu artık, internet sürümü ile de kullanıcılarına hizmet sağlamaya başlıyor. Geçtiğimiz sene ekim ayında çıkan yeni Türk arama motoru üstünden şimdiye kadar 125 milyondan fazla arama yapıldı. Ayrıca 4,5 milyon da indirme işlemi gerçekleştirildi. İşte son zamanlarda çok fazla merak konusu olan Yaani hakkında bilmek istedikleriniz.

Yaani Nedir?

Yaani, ilk olarak yerel yani milli içeriklere öncelik verecek şekilde tasarlanmış. Kısacası kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik planlanmıştır. Müşterilerin internet ortamındaki tüm bilgilere erişebilmesini ve merak konusu olan soruların cevap bulmasını pratikleştiriyor. Turkcell’in yapmış olduğu açıklamaya göre, şimdiye kadar mobil uygulama olarak kullanılabilen Yaani’ye bundan sonra mobil tarayıcılar sayesinde yaani.com.tr adresinden de ulaşım yapılabilecek. Geçtiğimiz sene ekim ayında kullanımına başlanılan ve ilk dokuz gün gibi bir sürede 1 milyon indirilme sayısını aştı. Bu rakamlar ile bir rekor da kıran Yaani’de, şimdiye kadar 125 milyondan fazla arama yapıldı ve toplam indirilme sayısı da 4 milyon 500 bine ulaşmak üzeredir.

Yaani Nasıl Kullanılıyor?

Uygulamayı bütün Android 4.1, İOS 9 ve üzeri işletim sistemlerine sahip olan mobil cihaz kullananlar kolayca indirerek kullanabilmektedir. Kullanıcıların sahip oldukları hızlı ve güvenli internet gezinme olayını, Yaani’ye özel olarak istisnalar ile birleştiriyor. Yaani’yi kullanan müşteriler değerli gördükleri her şeye tek bir noktadan erişim sağlayabilecekleri özel bir internet tecrübesine sahip olmuş oluyorlar.

Türkcell Genel Müdürü’nden Önemli Açıklamalar

Türkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, ‘’Arama motoruna sahip olmak ülkemizi dünyada sayılı ülkeler arasına girmesinde büyük önem teşkil ettiğini söyledi. Ayrıca dünyada gücün kaynağının değişme gösterdiği bir zamandan geçmekteyiz. Günümüzde artık veri en önemli güçler arasında bulunuyor. Ülke olarak bu yeni dönemde söz sahibi olabilmemiz için sanal verilerimizi kendi ülkemizde tutmak ve bunları işleyerek yenilikçi servislere dönüştürmemiz gerekiyor. Dolayısıyla verileri işlemediğimiz zaman elinizde herhangi bir verinin bulunması anlam ifade etmez. Şimdiye kadar geliştirmiş olduğumuz servisler yalnızca ülkemizde değil dünyada da milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Yaani, bir adım daha kendini ileriye taşıyarak en fazla veri üretimi gerçekleştiren servislerden biri olan arama motoru piyasasına giriş yapıyoruz. Yalnızca bu Türkcell’in değil tüm Türkiye’nin arama motorudur. Herkesin desteği ile de daha fazla büyüme gösterecek’’ diye belirtti.

Yaani ile Neler Yapılabilir?

  • Favori olan sitelerinizi kaydedebilir ve arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz
  • Dilediğiniz bilgiyi arayabilirsiniz
  • En yakın sinemada oynayan filmleri ve seansları öğrenebilirsiniz
  • Güncel tüm haberleri takip edebilirsiniz
  • Size yakın konumda olan restoranları arayabilirsiniz
  • Bulunduğunuz lokasyondaki hava durumunu öğrenebilirsiniz

CEVAP VER