Telefon Dinlenmesi Hakkında Detaylar

Bilgisayar mühendisi Yılmaz Sönmez’in konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamasında; cep telefonu operatörleri dinleme kayıtlarını silmiyor ve saklamaktadır. Ayrıca operatörlerin bilgisayar sistemlerinden istihbarat kurumuna hat bulunuyor ve herkesi dinliyorlar. Son zamanlarda nasıl kaydedildiği belli olmayan ses kayıtları internet üzerinde çok fazla dolaşıyor. Ayrıca yargılanan kişilerin yakın çevresi de internet üzerinde bulunuyor. Ancak bunlar kim ya da kimler tarafından kaydedildiği maalesef bilinemiyor. Sönmez, telefon dinlemeleri ile alakalı olan davalarda bilirkişi olarak görev yapıyor ve konu hakkında şunları söylüyor;

Dinleniyoruz Kaygısı Paranoya mı Gerçek mi?

Evet dinleniyoruz hatta herkes dinleniyor. Sadece dinlenmekle kalmıyor aynı zamanda fişleniyorsunuz. Cep telefonları devamlı sinyal verdiği için fişlenmiş oluyorsunuz. Bu gerçekleşen dinlemeler kötü niyetli kişiler tarafından yapılıyor ise nereye, nasıl ve kiminle gittiğiniz, kimlerle görüştüğünüz hepsi bilinmekte.

Cep Telefonu Operatörleri Görüşmeleri Dinliyor mu?

Cep telefonunun sinyal kayıtları operatörler aracılığı ile serverlara kaydı yapılıyor. Esasen operatör şirketlerinin bunları hemen silmeleri gerekiyor ama konuşmalar kaydedilip depolanıyor.

Nasıl Dinleniyoruz?

Çok kullanılan 4 metot var bunlar; program yükleme, havadan frekans yakalama, uydudan ve operatör (santral bazında) dinlenmedir. Bunların en fazla tercih edileni program yükleme yolu ile dinlemedir.

Nasıl Bunu Yapabiliyorlar?

Dinlemeyi yapabilmeleri için cep telefonunuzun IP numarasını bilmeleri gerekir. Bunun için de cep telefonunuza mesaj ile yazılım gönderiyorlar. Bu mesaj mesela sevgililer günü kutlama mesajı gibi birçok çeşit var. Özellikle müzik programlarının içine saklarlar. Telefonunuza gelen yazılım kendi kendini kurmaya başlar. Tuşların arasında cip seti bulunur ve program buraya yerleşmektedir. Sizin her daim yaptığınız şeyleri yazılımın içine kaydedilen telefon numarasına yönlendirilmesini sağlar.

Cep Telefonu Sahibi Asla Hissetmez

Bundan sonra cep telefonu adeta yanınızda taşıdığınız bir dinleme cihazı konumundadır. Pil telefonda takılı olduğu müddetçe kayıt devam eder. Cep telefonu ekranınızda herhangi bir işaret vermez ve telefonunuz kapalı dahi olsa dinlenmeye devam eder. Ayrıca yalnızca dinlenmeyle de iş bitmiyor gelen ve giden SMS’lerin kopyalarını da dinleyen kişilerin elektronik postasına ya da cep telefonuna göndermektedir.

Bu Yöntem ile Kaç Kişi Dinlenir ve Maliyeti Nedir?

Milyonlarca kişiyi dinlemeniz mümkün bu yalnızca kullanılan bilgisayarın gücü ile alakalı bir durumdur.  Dinlemenin maliyeti 600 TL ile 2.000 TL arasında farklılık gösteriyor. Ayrıca bilgisayar mühendisleri daha özel programlarda yaptırabiliyorlar.

 

 

CEVAP VER