Oyun dünyasının en bilinen ve en sevilen karakterlerinden birisi olan Mario geçmişten günümüze pek çok kişi tarafından büyük bir beğeniyle oynanmıştı. Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinin tanıtımında ünlü oyun şirketi olan Nintendo ilk mobil oyunu olan Super Mario Run oyununu tanıtmıştı.

İlk olarak iOS ekosisteminde oynanılabilir olan Super Mario Run sonrasında Android platformuna da gelmişti. iOS ve Android platformlarında toplamda milyonlarca kez indirilen Super Mario Run oyunu Nintendo’ya beklediğini veremedi.

Nintendo’nun başkanı olan Tatsumi Kimishima yaptığı açıklamada “İlk mobil oyunumuz olan Super Mario Run her ne kadar 200 milyondan fazla Android ve iOS cihazları üzerinden indirilse ve bu sayede en popüler oyunlardan birisi olsa da Nintendo açısından henüz kabul edilebilir bir kar elde edebilmiş değiliz” dedi.

Kimishima’nın bu açıklaması Super Mario Run oyununun başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Ancak Nintendo’nun bu oyunu çıkartırken kazanç rakamına ulaşamadığı aktarılıyor. Nintendo’nun verilerine göre Super Mario Run oyununun indirmelerine bakıldığında %90’ın Japonya dışında olduğu görülüyor. Bu her ne kadar Nintendo için başarı olsa da gelir anlamında Nintendo’ya kazanç hedeflerini gerçekleştirmeye yetmiyor.

Super Mario Run’ın özensiz hazırlanması ve diğer oyunlardan çalınması ile birlikte Nintendo’nun Super Mario Run oyunun sadece maddi bir kazanç olarak görmesi Mario severleri Super Mario Run oyunundan soğuttuğu aşikar. Nintendo’nun bundan sonra ne yapacağı ise merak konusu.

CEVAP VER