Stranger Things: The Game iOS

 

Uzun süredir “böyle muhteşem bir oyun olsa da seve seve inceleme yazısı yazsam” dediğim bir duygu içerisinde olurken telefonumun ekranıma bir bildiri geldi; “Stranger Things oyununun şaşırtıcı bir şekilde klasik versiyonu çıktı”. Bu stranger things denilen oyun nedir diye araştırmanın yerine doğrudan oyunu yüklemeyi uygun gördüm. Çünkü evvela oyun güzelse tarihini incelemek şarttır. Aksi halde vakit kaybından başka bir işe yaramz

Neyse oyunu az oynarım derken aşağı yukarı 1 saat dünya bağlantısından koptum. Sebepleri ise, ilk önce bu güzel oyun Netflix’in popüler kategorilerinden birinin oyunu olduğundan ötürü çok güzel bir hikâyeye sahip ve bu hikâye sayesinde hemen sizi içine doğru çekiyor. İkincisi ise klasik tarzı ile belirli yaştaki oyuncu kitlesi çocukluklarına anında ışınlıyor ve üçüncüsü ise hem point click hem de arcade tarzında olduğundan ötürü tadından yenmiyor

Oyunun ilk açıldığı zaman bizi şık bir menü karşılıyor. Oyuna dahil olur olmaz şerif dostumuzun kontrolünü devralıyoruz. Şerife gelen bir telefonla odasında uykudan kalkıyor ve maceranın ilk kısmı olan kayıp çocuklara başlıyoruz. Oyun bölümü klasik tip olan yukarıdan gösterme biçiminde ve karakterimizi oyun alanında Mouse ile tıklayarak hareket ettiriyoruz. Bununla beraber karşısına çıkan düşmanlara atak vermesi de yine düşmanın üstüne Mouse ile tıklayarak gerçekleşiyor. En güzel yanı ise duvarda yer alan dolap benzeri bir eşyaya tıkladığınızda, o dolap görünümündeki eşyanın kırılabilir olduğunu anlıyorsunuz. İçerisinden herhangi bir şey çıkma olasılığı da sürpriz oluyor. Sizlere önerim, çevrenizde ne kadar mobilya varsa mutlaka kurcalayın. Bazı eşyalar pek çok düşman hakkında ipucu gösteren notlar bile olabiliyor.

Mevzumuza dönersek yapmamız gereken bir miktar kayıp çocuğu aramak. Evden ayrılıp otomobile bindiğimiz zaman kendimizi bir laboratuvarda buluyoruz. Yapmamız gereken farklı renkteki lazer ile korunan laboratuvarı geçmek. Her bir lazeri sistem dışı bırakmak için ayrı bir ipucu ve bu laboratuvarlarda kayıp çocuklardan birini buluyoruz. Bulduğumuz çocuğun özelliği ise uzaktan taş fırlatarak belli sayıda düğmeleri aktif hale getirmesi ya da düşmanları uzaktan yok etmektir. Sadece bu kısımda patronu da hesaba katarsak 4 tip düşmanla karşı karşıya kalıyoruz. Her bir düşmanın farklı özelliği olduğunu unutmamamız gerek.

Aynı zamanda laboratuvarda birçok gizli koordinatların yer aldığı ve bu koordinatlardaki eşyaların yer aldığı setleri bitirdiğinizde elinize geçecek olan ödülleri de hesaba katarsanız zor oyunculara kolay geldiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple her bölüm bittiğinde haritanın herhangi bir yerine ilerlediğinizden emin olun. İlk zamanlarda haritalanın her kısmına gidemeyebilrisiniz, üzülmeyin. Bu özellik sizin oyun yeteneğinizden çok takımınızda yer alan ihtiyaç duyulan özellikteki çocuğun bir türlü bulunamayışından kaynaklanmaktadır.

Şerifin etkili bir yumruk özelliği var ancak avantajı yakın mesafe. Bununla beraber beş canın var ve her hasarda sahip olduğunuz bu canlardan birisinin yarısını kaybediyorsunuz. Üzülmeyin, daha önce de açıkladığım gibi dolap ve benzeri dekorları kırdığınız zaman içerisinden para ya da kalp çıkma ihtimali oldukça yüksek.

Oyun 2 zorluk seviyesi ile bizleri bekliyor ve ben zor seviyede başladığım halde bile çok zorlandığımı söyleyemem. Zaten Stranger Things’i kolay seviyesinde oynamak da bu oyuna yakışmaz.

Laboratuvar kısmını geçtiğimizde oyuna olan ilgim bir kat daha arttı. Sağda yer alan arayüzde karşımıza çıkan harita sekmesine tıkladığım zaman karşıma büyük bir kasaba geldi ve ikinci kayıp çocuğun yeri işaretlendi.

 

CEVAP VER