Sosyal Medyada Darbe Girişimini Destekleyen Hesaplar İçin Soruşturma Başlatılacak

Sosyal medya aracılığıyla ülkemizde gerçekleşen darbe girişimini destekleyen kullanıcılar hakkında soruşturma başlatılacak.

Darbe girişimi 15 Temmuz 2016 gecesi başladı ve o günden beri hala etkisini ülkece üstümüzden atamadık. Hala gözaltılar, tutuklamalar ve testip etme çalışmaları sürmekte. O akşam başlayan ve sonunda engellenen girişimin etkileri hala devam ediyor.

O gece gerçekleşen girişimin ardından sosyal medyada pek çok kullanıcı darbe girişimi ile alakalı paylaşım yaptı, kendi fikirlerini belirtti. Eğer darbe girişimini destekler nitelikte yazı ve fikirlerinizi Facebook, Twitter gibi diğer sosyal ağlarda paylaştıysanız başınıza büyük bir dert almış olabilirsiniz.

Twitter’da özellikle darbecileri desteklemek adına #YurttaSulhKonseyi etiketiyle herhangi bir paylaşım yapan kişilere yönelik soruşturmaların başlatıldığını, bu kişilerin diğer sosyal medya hesaplarının da incelemeye alındığını söyleyelim.

 

Darbeyle alakalı bu girişimi sosyal medya üzerinden öven, teşvik eden, destekleyen herhangi bir paylaşım yapan kişiler TCK 313, 39/2 “Türkiye Cumhuriyeti’nde silahlı isyana yardımda bulunmak ve suç işlemeye teşvik edip veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek” maddesiyle birlikte TCK 215 “suçu ve suçluyu övmek” maddesi ve TCK 217 “kanunlara uymamaya tahrik” maddesine ve son olarak TCK 218 “basın yoluyla bu suçları işlemek” maddeleri gereğince soruşturma başlatılacağı söylenmekte.

 

Sosyal Medya üzerinden fikir özgürlüğü kapsamında yaptığınız paylaşımlar neticesinde hukuksal açıdan problemler yaşanacağı ortada. İlerleyen dönemlerde bu tarz soruşturmaların sonuçları açığa çıkacaktır. Sizler için gelişmeleri aktarmaya çalışacağız.

CEVAP VER