Pokemon GO Nasıl Oynanır? Tavsiyeler ve İpuçları

Mobil olarak piyasaya sürülen Pokemon GO oyununu inceledik ve sizler için önemli tavsiyeler verdik. Mutlaka bir göz atın.

İnceleme ve tavsiyelere başlamadan önce önemli bir uyarı;

Bazı sitelerde oyunun APK’sı olarak virüslü dosyalar paylaşılıyor. Bunlara mutlaka dikkat edin yoksa bütün özel hayatınız ve cihazınızın kontrolü hackerlerin eline geçebilir.

İkinci uyarımız ise Fake GPS programlarını kurarak Pokemon avlamaya çalışmayın. Oyun bunu fark ediyor.

Oyun henüz ülkemizde çıkışını yapmamış olsa da Türkiye ve farklı ülkelerde çok fazla kitleye ulaştı ve oynanıyor. Oyunun çıkış tarihi henüz net değil. Çıktığı zaman büyük değişiklikler ile oyuncuların karşısına çıkarılacak. Önümüzdeki günlerde oyunun resmi olarak çıkacağı bilinmekte.

Pokemon GO Nasıl Oynanır? Tavsiyeler ve İpuçları

Oyuna gelecek olursak;

Oyunun en önemli sorunu resmen bataryanızı tek başına tüketiyor olması ve farklı model telefonlarda çalışmayabiliyor. Android telefon kullanıyorsanız Android 4.4 ve Android 6.0.1’e kadar bütüm sürümlerde çalışıyor. Tablet için responsive olmayan oyun 720×1280 çözünürlüğünü destekliyor.

Oyun internet paketinizi de sömürdüğü için genelde Wi-Fi’ye bağlı kalmaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Onun dışında mutlaka bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. İnternetiniz yoksa oynayamazsınız.

İntel işlemciye sahip olan telefonlarda Pokemon GO oynayamazsınız çünkü İntel’i desteklemiyor.

iOS işletim sistemli telefonlarda oynamak istiyorsanız iPhone 5 ve üst modellerinde oynayabilirsiniz. Ayrıca iOS 8 işletim sistemi ve üstünde oyun çalışıyor.

Şarj ciddi anlamda büyük bir sorun bu sorundan kurtulmak için mutlaka bir şarj ünitesi edinmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü birkaç saat geçmeden oyun yüzünden bataryanız tamamen bitmiş olabiliyor. Şehirdeki Wi-Fi noktalarını biliyorsanız eğer internet paketinizi de bu dertten kurtarmış olursunuz.

İyi bir Pokemon GO oyuncusu olmak için Pokemonları bilmeniz gerekiyor.

Pokemon GO Nasıl Oynanır? Tavsiyeler ve İpuçları

Pokemon’un çizgi filmini izleyenler konuya çok yabancı değil. Pokemonları bilmeniz hangi Pokemonun hangisi üzerinde etkili olacağını bilmeniz demek. Yani Ateş pokemonu bitki, çimen Pokemonuna karşı güçlüyken su Pokemonuna karşı zayıftır. Ancak bitki Pokemonları su Pokemonlarına karşı güçlüdür gibi.

 

Pokemonları Yakalamak

Pokemon GO Nasıl Oynanır? Tavsiyeler ve İpuçları

Oyuna ilk başlayanlara üç ayrı özellikte (Ateş, Su, Toprak) Pokemon veriliyor. Bunlar Squirtle, Charmander, Balbasar. Bu üç Pokemonda oynamak istediğinizi seçip başlıyorsunuz. Seçiminizi yaptıktan sonra avlanmaya gidebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede gizlenmiş olan Pokemonları avlamaya çıkıyorsunuz. Ekranın sağ alt köşesinde gölgeler halinde gizlenen Pokemonlar bulunuyor. Bu Pokemonları keşfedip avlayabiliyorsunuz.

Yakınlarınızda bulunan adım işaretleri ise aşağıdaki anlamlara geliyo:

Adım Yok: Çok yakınınızda bir Pokemon var.

Bir Adım: 50 Metre içerisinde bir Pokemon var.

İki Adım: 80 Metre içerisinde bir Pokemon var.

Üç Adım: 100 Metre içerisinde bir Pokemon var.

Oyun içinde denk geldiğiniz her Pokemonu avlayın. Yakaladığınız ilk Pokemon’dan 600 tecrübe puanı kazanırsınız. Sonra her avladığınız Pokemon başına 100 tecrübe puanı verir. Yakaladığınız Pokemon’ların CP’leri (saldırı güçleri) verdiğiniz Cady’ler ile (şekerler) yükselmekte. Pokemon’ların evrim geçirmelerini de şekerler sayesinde yapıyorsunuz. Evrimleşmiş olarak yakaladığınız Pokemonlar sizin evrimleştirdiğiniz Pokemonlardan daha güçsüz olabiliyor. Bu yüzden sizin evrimleştirmeniz daha iyi olacaktır.

Aynı Pokemon’u sürekli yakalayabiliyorsanız bu Pokemon’un en güçlüsünü evrimleştirebilirsiniz. Düşük seviyede yakaladığınız Pokemon’ları salarsanız da fazladan şeker kazanacaksınız.

Oyun içinde bulduğunuz Masterball’ları ise boşu boşuna harcamayın. Efsanevi ve güçlü Pokemon’ları normal Pokeball’lar ile yakalayamazsınız. Ancak Masterball kullanırsınız rahatça yakalayabilirsiniz.

 

PokeStoplar ÖNEMLİ!

Pokemon GO Nasıl Oynanır? Tavsiyeler ve İpuçları

Oyunda en önemli geçin kaynağınız Pokestop’lar olduğu için önemliler. Pokeball’lar, can iksirleri, yumurtaları ve canlandırma taşlarını kolayca Pokestop’lardan temin edebilirsiniz. Yapmanız gereken ise oldukça basit. Pokestop’un olduğu bölgeye gidip görselin bulunduğu yuvarlağı çevirmeniz gerekiyor. Aynı işlemi aynı bölge içinde 15 dakikada bir gerçekleştirebilirsiniz.

 

GYM’ler:

 

  1. Seviyeye ulaştığınız zaman Gym’ler ile etkileşim kurabilirsiniz. 5. Seviye olduğunuz zaman mavi, sarı veya kırmızı takımlardan birisini seçiyorsunuz. Bu şekilde düşman GYM’lere saldırıp ele geçirebiliyorsunuz. Ayrıca dostunuz olan GYM’lere de yardım edebiliyorsunuz.

 

Düşmanınız olan bir GYM’ye girdiğiniz taktirde oranın yöneticisi ve yardımcıları ile savaşmanız gerekiyor. Bu yüzden avladığınız Pokemon’ların CP’si ve elinizdeki tür çeşitliliği oldukça önemli. GYM liderini yenmeyi başarırsanız eğer düşmanın prestiji sıfırlanıyor ayrıca GYM tarafsızlaşıyor ve rengi gri oluyor.

 

Ele geçirdiğiniz GYM’lere kendi Pokemonunuzu yerleştirerek liderliğinizi ilan edebilirsiniz. Defans açısından güçlü olan Pokemonları bu GYM’ye yerleştirirseniz savunmanızı daha güçlü yapmış olursunuz. Ancak buralara yerleştirilen Pokemonlar siz GYM’yi kaybetmeden geri alınamıyor.

 

GYM’lerden başarınıza ödül olarak her 20 saatte bir ödül alabilirsiniz. Ayrıca Pokestoplar’dan çok zor çıkan altınları GYM’ler sayesinde rahatça kazanabilirsiniz.

CEVAP VER