PlayStation 4’ü Hackleyip Linux Kurdular

Oyun konsollarından açık ara en çok satılan PlayStation 4, kırılamaz iddasıyla piyasada liderliğini sürdüyordu. Ancak bir hacker grubu PlayStation 4’ü tamamen hackleyip içine Linux işletim sistemi kurmasını başardı. Sony’nin çok güvendiği PlayStation 4, Fail0verflow adlı bir hack grubu tarafından kırıldı. Fail0verflow bu işlemi sunum halinde bir videoya dönüştürmüş ve takipçilerine eğlenceli dakikalar ile aktarmayı başarmış.

 

Sony, PlayStation 4’ün işletim sistemini Unix Like tabanlı bir FreeBSD olarak geliştiriyordu. Sony açık kaynak kodlu işletim sistemi sayesinde cihazın kırılmasını engellemek adına bir sürü yöntem kullandı. Daha önce pek çok hacker grubun da deneyip başaramadığı PlayStation 4’ü kırma işlemini sadece Fail0verflow grubu başarabildi. 7000 satırlık kod yazan grup bu kodları bir kernel (çekirdek) üzerine yazdılar ve PlayStation 4’ü kırarak üstüne Linux işletim sistemini kurdular. Popüler oyun konsolu standart bir bilgisayara bu şekilde dönüştürüldü.

 

Fail0verflow kırma işlemini bitirdikten sonra PlayStation 4’e Game Boy Advance’ın emulatörünü yükleyerek Pokemon oyununun oynanabilir hale getirilmesini sağladı.

Videoyu izleyerek ne anlatmaya çalıştığımızı görebilirsiniz. İyi seyirler.

 

CEVAP VER