PES 17 Duyuruldu

Her sene FİFA ve PES yapımlarının yeni oyunlarıyla karşılaşmaya alıştık. Bu sefer PES 2017 çok sağlam geliyor !

 

Futbolu takip eden ilgisi olan pek çok oyun sever PES ve FİFA’yı duymuştur. Pek çoğu oynamıştır. Futbol oyunlarının en sevilenlerinden biri olan Pro Evolution Soccer 2017 gün itibariyle duyuruldu. Geliştirici firma Konami’den henüz resmi bir açıklama yapılmasa da web sitesinden oyun hakkında bilgiler ve ilk görüntüler yayınlandı.

 

Alışık olduğumuz oynanışında ufak tefek değişikliklere gidilen oyun günümüz grafiklerine uyum sağlayacak. PES 2017 PS 4, PS 3, Xbox 360, Xbox One ve PC için satışa sunulacak.

 

Oyun içerisinde dikkat çeken yenilikleri sıralayacak olursak;

pes3

Futbolcu hareketleri ve gerçekçi oynanış: Her futbolcunun farklı bir oyunayış tarzı var ve bu tarz artık oyun dünyasına aktarılıyor. Oyun o kadar gerçekçi olarak hazırlanıyor ki futbolcuların pozisyon değerlendirmesi ve top kontrolünden animasyonlarına ve kişisel hareketlerine kadar farklılık gösterecek.

 

En etkili paslar: Oyun içerisinde en çok eleştiri alan konulardan birisi paslardı. Gerçekçi paslar ile PES 17 bu yıla damgasını vuracak gibi. Çünkü paslaşma eskisi gibi kolay olmayacak. Tam manasıyla bir takım yönettiğiniz oyunda paslar topun hızı, oyuncunun vuruşu ve yöne göre farklılık gösterebilecek. Eğer zamanlamayı doğru ayarlarsanız en efsane pasları verebileceksiniz.

pes1

Kaleciler Geliştirildi: Oyunda her oyuncunun kabiliyetlerine göre farklılık göstereceğini söylemiştik. Bu oyunculara kalecilerde dahil ediliyor. Hareketleri ve animasyon yapısı sayesinde PES tarihinde görülmemiş kaleci deneyimiyle karşılaşacağız.

 

Taktikler ve Takım Kontrolleri: Takımların belli bir oynayış stilleri olduğu biliniyor. Bu teknik detaylar PES’e aktarılacak ve oyuncu/takım ayarlamaları sayesinde takım çok rahat bir şekilde kontrol altında tutulacak. Ancak taktiksel ayarlarda yaptığınız hatalar maçı kaybetmenize neden olabilecek.

pes2

Köşe Vuruşu: Taktiksel ayarlar köşe vuruşlarında da kendisini gösteriyor. Köşe vuruşlarında takımınızı çok etkili bir biçimde kontrol edebileceksiniz. Bölge kontrolü veya Adam adama markaj yaparak pozisyonları iyi değerlendirebilirsiniz. Ancak taktiksel ayarlarda hatalı seçimler yaparsanız pozisyonları boşa harcayacaksınız.

 

Oyunun Yapay Zekası Çok İddialı: Yapımcının en iddialı olduğu konulardan biriside yapay zeka oldu. Konami, futbol için geliştirdiği yapay zekanın futbol mantalitesini büyük oranda çözdüğünü belirtiyor. Oyun geldiği zaman futbolda yapay zeka nasıl oluyormuş hep birlikte inceleyeceğiz.

 

Oyun hakkında edinebildiğimiz bilgiler şuan için sadece bu kadar. İlerleyen zamanlarda elbette daha fazlası gelecektir. Ancak Konami’nin PES 17’de büyük bir ilerleme kaydettiğini söylemek mümkün. Bu sene oyun dünyasının en iddialı yapımlarından birisiyle karşı karşıyayız. Bakalım satışa sunulduğunda ne gibi tepkiler alacak.

CEVAP VER