Oyunlar Neden Açık Dünya Tabanlı Olmalı?

Günümüzde gelişen teknolojiye uygun şekilde pek çok yeni oyun geliştiriliyor ve tutan oyunlara bakıldığında genelde açık dünya tabanlı oyunlar. Peki neden?

 

Muhteşem senaryolar, profesyonelce geliştirilmiş haritalar, olayların birbirine olan bağlantısı yerine tamamen açık bir dünyada yaptığınız hareketlere göre gelişen senaryolar günümüz oyunlarında daha çok tutulmakta.

GTA V İçin Türk Yapımı Mod Geldi

Yıllar önce yine piyasada pek çok oyun vardı ancak çocukluğunuzun vazgeçilmez oyunlarına bir bakın. İçinde mutlaka GTA Vice City vardır. Tamamen açık dünya tabanlı olmasa da oyun içerisindeki rahatlık, tamamen görevlere odaklı bir oyun sistemi olmaması pek çok oyuncuyu cezp etmeyi başardı. Günümüzde de oyun firmaları bu durumun farkına varmış olmalı ki savaş oyunlarında bile oyuncunun rahatça hareket etmesine olanak sağlanıyor. Eskiden oyunlar üzerinde fazla uğraşmayan, açık dünya tabanlı oyunlara yönelmeyen firmalar bile günümüzde bu tarzda oyunlar çıkarmaya başladı. Zaten geçmişte pek çok oyunda bu sisteme gerek kalmıyordu ancak günümüz oyunlarında aranan şartlarından birisi oldu diyebiliriz. Peki neden oyun dünyası bu şekilde gelişmeye başladı.

 

Oyuncuların oyunlara karşı tepkilerine ve oyunların satın alma, oynanış verilerine bakıldığında açık dünya tabanlı olmayan oyunların, oyuncuların fazla ilgisini çekmediğini rahatça görebiliriz. Yeni bir oyun piyasaya sürüldüğünde hemen hepimiz oyunun açık dünya tabanlı olup olmadığını merak ediyoruz. Zaten yapımcılarda bunun farkına varmış olacak ki neredeyse çıkan her oyunda, oyuncuya açık dünya tabanının özgürlüklerini sağlama peşindeler. Son zamanlarda çıkan oyunlara baktığınız zaman bunu rahatça görebilirsiniz Witcher 3, Rise of the Tomb Raider, The Division, Metal Gear Solid V, Just Cause 3 gibi bu liste uzar gider. Ayrıca yeni çıkacak olan pek çok açık dünya tabanlı oyun bu listeyi iyice genişletmekte. Durum öyle bir hal aldı ki savaş oyunlarında bile açık dünyanın nimetlerinden faydalanıyoruz. Açıkçası Battlefield’de savaşırken duvarların yıkılması ve bu sayede bir evden diğer eve geçerek çatışma sırasında yeni cephe açılması bile bana kalırsa bir açık dünya tabanı.

Rise of The Tomb Raider PC Çıkış Tarihi Ocak Ayı Olabilir

Şimdi gelelim açık dünya konusunda her oyun bu kadar başarılı mı? Tabi ki aralarından bir kaçı bu durumu tam olarak oyuncuya yansıtıp o özgürlüğü tatmamızı sağlıyor. En başta GTA serisini örnek göstermek lazım. Ardından Watch Dogs, The Witcher 3, Just Cause 3 gibi yapımlar bu işi tam anlamıyla başarabilmiş oyunlar. Diğer oyunlara bakıldığı zaman devasa haritalar olabilir ancak bu haritalar yeteri kadar doldurulmuş mu? Oyuncuya harita içerisindeki pek çok yeri gezme imkanı sağlıyor mu? Mesela Rise of the Tomb Raider’in açık dünyası hikaye olmazsa resmen çöp. Ancak oyunun hikayesi durumu kurtarıyor ve pek çok oyuncuda hikayesi için oynadı.

metal-gears

Metal Gear Solid V’nin haritasına baktığımız zaman yine aynı şekilde büyük bir haritaya sahip ama haritanın içi yeteri kadar doldurulamamış. İçerik açısından haritanın pek fazla cezp ediciliği yok. Yani bu tarz bir haritayla uğraşılacağına oyunun hikayesiyle uğraşılıp açık dünya tabanından çıkarılsa daha güzel bir yapım olabilirmiş diye düşünmeden edemiyorsunuz.

the_witcher_3_wild_hunt-wide-750x400

The Witcher 3’e baktığımız zaman açık dünya tabanını başarılı bir şekilde yansıttıklarını görüyoruz. Dolu bir harita, etkileyici bir atmosfer sayesinde pek çok oyuncunun en sevdiği oyunlar arasına girmeyi başardı. Hikayesi ve oyuncuya tanıdığı özgürlük, haritaların başarılı şekilde doldurulması oyunun büyük bir başarı yakalamasına olanak sağladı.

 

Bakın açık dünya tabanı bizim oyunumuzda da var diyen pek çok oyun firması türedi. Ancak bu oyunların haritaları bir avuç çöp yığınından başka bir şey değil. Oyunlarda açık dünya arıyoruz evet ama bu haritaların doldurulması, oyuncuyu sıkmaması gerekiyor. Oyunun uzunluğu ve senaryosu haritaya uygun olmalı. Açık dünya tabanlı oyunlarla alakalı bizim fikirlerimiz bu şekilde siz ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER