Korku oyunu denildiğinde aklımıza gelen oyunlardan birisi olan Outlast’tır

 

Oyunun yapımcı firması Red Barrels’dir firmasıdır. Oyun aslında bir hatta kalma, korku oyunudur. Hayatta kalma dediysem zombi, psikopat saçmalıklarıyla karıştırmayın. Bir deneyeyim dedim ve ilk önce oyunun game play trailer’ini izledim. Traileri bile yarıda bıraktım. Açıkcası sağlam bir psikoloji isteyen bir oyun. Herkesin oynayabileceği bir oyun olduğunu zannetmiyorum. En başta dayanıklı bir mide gerektiriyor.

Korku oyunu Outlast

cannibal-pants-outlast

Oyunun oynanışı bile bir garip. Başınızın üstünde go-pro kamerası varmış gibi. Siz o kameradaki görüşünüzle karakteri yönetiyorsunuz. Oyun bir akıl hastanesinde yaşanan garip olaylar üzerine “Miles Upshur” adlı gazatecinin oraya gitmesiyle başlıyor.

 

Oyun aslında sadece korku ağırlıklı değil. Beyin ve psikolojiyede acayip şekilde baskı yapıyor. Müzikler, ani çıkışlarla oturduğunuz yerde korkuyorsunuz. Gerilim ve aksiyon dolu bir oyun yapmışlar diyebilirim.

 

Outlast’ın ilk trailerinde (Fragman) oyun hakkında çok fazla detaylar verildi.

Bu detayları sizinle şu şekilde paylaşabilirim… Oyun senaryo gereği bizleri önce 1945 yılına götürüyor. The O.S.S Nazilerin hüküm sürdüğü dönemde Almaya’da bilim adamlarını, Amerika için araştırma yapmalarını sağlamak amacıyla toplar ve tıbbi operasyonlar düzenlemeye başlarlar. Oyunda sonraki dönemden görüntüler ise 1967 yılına aittir; akıl ve sinir sağlığı bozulmuş olan suçlu insanlar bir araya getirilir. Mount Massive Akıl Hastanesine yatırılır. Bu hastanede çalışan üç bilim insanı kimliği belirsiz bir deli tarafından öldürülür ve hastanenin faaliyetleri durdurulur. Oyunun en son görüntüleri ise 1972 yıllarında geçmekte. CIA yöneticilerinden Richard Helms tüm MKULTRA belge ve evraklarını yok ettirir. Bu arada bazı belgeleri gözden kaçırdığı ve kaybettiği için işler yolundan çıkacaktır.

 

Korku Oyunu Outlast

Kaybedilen belgelerle ortaya çıkan gerçek aslında oyunun en önemli kısmını kapsar ve hikaye buradan itibaren aksiyona dönüşür. Belgelerde bir takım deneylere maruz kalan hastaların aslında psikopat, acıma duygusu bulunmayan katillere dönüşmesidir. Kısacası adamları psikolat yapmak için deney yapmışlar, delilerin her biri sayko oluncada bizden abi sen bu işi halledersin gelde bir el at diye sırrı çözmemizi istemişler.

 

Oyunun bir diğer aksiyon dayanağı ise oyun içerisinde bu hastaneden kurtuluşumuzu sağlayacak ve aynı zamanda silahımız olacak şeyin sadece bir kamera olmasıdır. Ama bu kameranında bir pil ömrü bulunuyor ve hastanede sırrı çözmeye çalışırken aynı zamanda kameramız için pide aramamız gerekiyor.

 

Oyunun grafikleri çok gerçekçi ve hastaların hastanede neler yaptığını, fışkıran kanları, ceset parçalarını net şekilde görebiliyorsunuz. Oyun mekaniği ve oynanışı çok kolay. Herkesin oynayabileceği türde tasarlanmış…

Offical Trailer:

CEVAP VER