OpenStack Bulut İçin Eleman Yetiştiriyor

Bulut bilişim ve depolama sektörü sürekli büyüme göstermesine rağmen yetişmiş eleman konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bu nedenle yeni sertifika programlarına ihtiyaç duyuluyor.

 

Son dönemde bulut depolama ve bilişim altyapı yatırımlarında büyük artışlar görüldü. Bu doğrultuda çalışma yapan ve piyasaya yeni giren pek çok firmada mevcut. Amazon, Microfost Azure gibi üreticilere ait kapalı bulut sistemlerinin yanı sıra OpenStack gibi açık kaynak kodlu bulut sistemleride bulunmakta. Bu nedenle açık kaynak sektöründe yetiştirilmiş eleman eksiği çok fazla çekimlete. Ancak OpenStack Vakfı bunun için harekete geçiyor.

 

Açık kaynaklı bulut sistemleri OpenStack ilk olarak 2010 yıllarında Rackspace, Cloud ve NASA tarafından geliştirildi. Sonraki dönemlerde ise Mirantis, AMD, Dell, İntel, Red Hat gibi çok fazla küçük firmanın da büyümesine yardımcı oldu. OpenStack gelir açısından fazla kazanmasada popüler bulut sistemlerinde ilk 5’de bulunmakta.

 

OpenStack platformu, hosting, veritabanı, bulut şirketlerine kendileri için özel alan oluşturma ve bu alanları müşterilerine satma olanağı sağlıyor. Bu çalışmaların yanı sıra, firmada 25 yeni proje üretilmiş durumda. Ancak bu projeler geliştirilemediği için müşterilerin kaliteli yönetici ihtiyacı her geçen gün artış gösteriyor. Geçtiğimiz senelerde vakıf; Red Hat, Mirantes ve Linux vakfı gibi eğitim ve yazılım devi kuruluşlardan, belirli kaynaklar üzerinden eğitimler derlemiş ve bir çalışma ekibi oluşturmuştu. Ekip ve proje başarılı olmasına rağmen hala yeterli yetiştirilmiş eleman bulunmamakta.

 

Vakıf bu sebeplerden dolayı yeni bir sertifika programı başlatıyor. OpenStack sertifikasının temel unsurlarını belirleyecek olan eğitim için Cannocinal, Cisco, HP, Mirantis, Rackspace ve SuSE gibi yazılım şirketlerinden temsilciler bir araya toplandı. Bu yılın sonlarına doğru çalışmaların biteceği öngörülüyor.

 

OpenStack sertifilası almak isteyen yazılımcılar dünyanın herhangi bir bölgesinden internet üzerinde yapılan testlere girmek zorundalar. Bu testlerde başarı sağlayan kişiler sertifika alabilecekler. Sertifika programının ilk etabı 2016 yılında başlayacak olan testler ile sağlanacak. Ayrıca bu sertifika programı için 20 eğitim kurumu kurs içerik sağlayıcısı olacak. Kurslar ve sertifika testleri ücretsiz olacak.

CEVAP VER