Okullara Kodlama Dersi Getiriliyor !

Avrupa’da eğitim sistemine yeni yeni girmeye başlayan kodlama dersleri Türk eğitim sistemine de ilerleyen dönemlerde gelecek. Sanayi Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından kodlama dersiyle alakalı ilk duyuru yapıldı.

 

Kodlama’nın ilk okuldan itibaren öğrenilmesi gerektiğini çoğumuz zaten düşünüyorduk. Geleceğin teknolojide olduğunu ve bunun da kodlama, programlama gibi yollardan geçtiği bilinen bir gerçek. Dün sabah yapılan açıklamada bundan sonra küçük yaşlardan itibaren kodlamanın öğretileceği atılan twitler ile somutlaşmaya başladı. Duyuruları Sanayi Bakanı Fikri Işık duyurdu.

 

 

Yapılan ilk duyurudan sonra herkesin aklına “Nasıl bir çalışma olacak ?” sorusu geldi. Sonuçta iki bakanlığın da çalışma alanları tamamen farklı olmasa da büyük ölçüde farklılıklar var.

 

Ayrıca dersin seçmelimi yoksa zorunlumu olacağı henüz belirlenmedi. Eğer seçmeli olursa pek çok öğrenci tercih etmemek gibi bir hata yapacaktır. Yada öğretmen kalitesini neye göre belirleyecekler buda meçhul bir konu. İlk okulda girdiğiniz bilgisayar derslerini bir hatırlamaya çalışın. Aranızda NFS veya CS atmayan kaldı mı bu derslerde ? Özel sektörde bu tarz eğitimler verilmekte ancak MEB bünyesinde çalıştırılacak öğretmenler hakkında herhangi bir çalışma var mı buda merak konusu. Ayrıca öğrencilerin seçmeli ders olacaksa eğer kodlamayı seçmeleri için ciddi anlamda teşvikler yapılmalı diye düşünüyorum…

 

Bu soruların henüz cevabı olmaması kafa karışıklığı yarattı. Ancak ülkemizde kodlamanın ders olarak gelebilme ihtimali bile eğitim sisteminde büyük değişiklik ifade ediyor. Açıkçası bu haber Türkiye’de eğitim için büyük bir hamle.

CEVAP VER