NASA’dan Çok Önemli Açıklama: Ay Görevi Rafa Kaldırıldı

NASA, Ay’ın kutup bölgelerinde bulunan su kaynaklarına yönelik araştırmalarda bulunacaktı ama yeni görevini durdurma kararı aldı. NASA, Ay’da oksijen, hidrojen ve suya dair bileşenleri araştırmak üzere gezgin bir robot göndermeyi planlıyordu. Beklenmedik bir karar ile görevi iptal etmek için hazırlanıyor. Bu görev için üretimleri devam eden roketin yapımının durdurulması ile projede görevli olan bilim adamları büyük şok geçirdi.

Ay görevi 2020’de yapılacak olan lansman ile ayrıntılı bir şekilde tanıtımı yapılacaktı. Bu durum NASA’nın projeyi durdurma kararı ile iptal olduğu öngörülüyor. Bilim insanlarına 26 Nisan’da ulaştırılan karara göre, mayıs ayının sonuna dek proje askıya alınmış vaziyettedir. Bu durum, Amerika başkanı Donald Trump’ın izlemiş olduğu uzay politikası ile benzerlik göstermiyor. Çünkü Donald Trump, astronotlarını Ay’a tekrar geri göndermeyi düşünüyor.

Peki Görev Neden Durduruldu?

İnsanoğlu ilk defa 21 Temmuz 1969 yılında gerçekleşen Apollo 11 vazifesi ile Ay’a ayak bastı. Daha sonra ortaya atılan birtakım fikirlere göre, Apollo 11 görevi zaten hiç yapılmadı. Bunlar yalnızca bir stüdyo ortamında kurgudan ibaretti. Apollo 11 olayından sonra NASA’nın Ay ile alakalı olarak akıllarda hep bir soru işareti kalacaktır. Bu görevin iptaline dair çıkan gerekçe ise, projenin ana noktasında ortaya çıkan bir anlaşmazlık olarak gösteriliyor. Bu proje insanoğlu için çok büyük anlam taşımasına rağmen sebebi tam olarak bilinmeyen bir nedenden dolayı bazı aksamalar oluştu. NASA, bunun üzerine projeyi mayıs ayının sonuna dek durdurdu.

CEVAP VER