Mobil Uygulama Tasarlamak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

Son yıllarda akıllı telefon kullanım oranlarının artmasıyla uygulama marketlerinde uygulama geliştiren insanlarda güzel paralar kazanmaya başladı. Bizde uygulama geliştirmeyi düşünenlere ufak tavsiyeler verdik.

Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla her kullanıcı yanında bilgisayar taşımaya başladı. Küçük bilgisayarlar yardımı ile hayatımız daha pratik bir hale bürünmekte. Bu pratiklik bünyesinde yer almak ve bilişim sektörünün yeni ivmesi mobil yazılımlardan nimetlenmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç basit husus bulunmaktadır. Ayrıca son yıllarda herkesin elinde bir akıllı telefon olması mobil oyun piyasasına çok büyük etki yarattı. Mobil sektörden gelen hitlere göre kazançlar tavan yaptı ve büyük ölçekli mobil oyun şirketlerinin temelleri geçtiğimiz yıllarda atıldı. Sizlerde bu konularda meraklıysanız ve doğru adımları takip ederek bir uygulama geliştirebilirseniz belki de bir mobil oyun ve uygulama şirketinin temelini atmış olabilirsiniz.

Proje Üretin Ve Rakipleri İnceleyin

Uygulama tasarlamak için öncelikle bir proje üretmeniz gerekmektedir. Yapacağınız uygulamanın neye hizmet edeceğini ve hangi amaçla kullanılacağını belirlemeniz konusunda fikir sahibi olmak için uygulama indirme mecralarını incelemeniz yeterli olacaktır. Ios ve Android uygulama indirme linklerinden o hafta en çok indirilen ve en çok kullanılan uygulamalara bakmanız ve bu uygulamaları indirmeniz size fikir verecektir. Bu noktada oyun uygulamaları her hafta en çok indirilenler arasındadır ve bir uygun geliştirmeniz sizi rakipler arasına sokacaktır. Ancak burada üreteceğiniz iş fikri tamamen size kalmıştır.

Ürettiğiniz iş fikrine paralel bütün uygulamaları indirmek ve kullanıcı yorumlarını okumak da size fayda sağlayacak bir diğer noktadır. Hem rakiplerini tanımış hem de onların uygulamalarında hoşunuza gitmeyen ya da sizi rahatsız eden noktaları tespit etmiş olursunuz. Kendi uygulamalarınızda bunları kullanmamak ya da farklı şekilde kullanmak sizi bir adım öne geçirecektir.

Ayrıca eğer web tasarımdan uygulama yazmaya geçmek istiyorsanız kesinlikle web tasarım için öğrendiğiniz tüm bilgileri unutmanız gerekmektedir. Küçük ekranda daha yüksek çözünürlüklerle çalışmak normal bir web tasarımı yapmaktan daha farklı olacaktır. Kullanacağınız yazı karakterlerinden tutunda butonlar ve bu butonların işlevlerine kadar tamamen farklı bir mecrada olduğunuzu unutmamak önemlidir.

Uygulamaları kullanan kullanıcılar basit uygulamadan yana olduklarını söylemektedirler. Hiçbir kullanıcı projenize sizin kadar hâkim olamayacağı için işini kısa yoldan çözmesini sağlayan ekranlar kullanıcıları daha fazla çekmektedir. Türk mobil yazılımcılığında en büyük sorun da budur. Tüm bilgilerin aynı sayfada olduğu karışık ekranlar kullanıcıları kaçırmakta ve uygulamanız amatör olarak değerlendirilmektedir. Biraz sadelik bu noktada size yardımcı olacaktır.

Uygulama yaparken kopya çekmekten ya da esinlenmekten geri durmamanız gerekmektedir. Beğendiğiniz bir uygulama sizin başlangıç noktanız olabilir ve o uygulamanın sahibinin bile aklına gelmeyecek farklı yerlere siz götürebilirsiniz. Bu nedenle rahatça esinlenin ya da kopyalayın.

Animasyonun Gücü

Ayrıca uygulama tasarlama ipuçları olarak aklınızda kalması gereken bir diğer konu ise animasyon kullanmadır. Bu yöntem sizi rakiplerinizden bir adım öne geçirecektir. Örneğin program açılırken oluşan küçük bir animasyon kullanıcıların zaman kavramını yitirmesine neden olurken ne kadar uzun sürerse sürsün programın açılmasını sabırla beklediklerini göstermektedir. Hızlı ve sorunsuz bir aplikasyon olduğunuzu göstermenin en kolay yolu animasyonlardır.

Son olarak da yazılımınızı geliştirdikten sonra birkaç kişiye gösterip fikir alma işi kalıyor. Uygulama hakkında hiçbir bilgisi olmayan bu kişilerin program kullanma şekilleri ve kavrama hızları sizi çeşitli düzeltmeler yapmaya ya da sil baştan programı yazmaya zorlayabilir. Daha iyisine ulaşmak için gerekirse tekrar yazmaktan üşenmeyin.

CEVAP VER