Milli ve Kriptolu Mesajlaşma Platformu: İletee

Whatsapp’tan daha iyi olduğu konuşulan İletee isminde milli ve kriptolu mesajlaşma platformu en yakın zamanda gelecek. Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, ileri teknolojiler ile geliştirilmiş milli ve kriptolu bir mesajlaşma ile görüşme platformu üzerinde çalıştıklarını söyledi. İletee ismini vermiş olduğumuz bu platformda WhatsApp’ın özelliklerinden çok daha fazlası ve daha güvenli olacak diye belirtti. Atalay, Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’ndeki 2. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi’nde teknolojide milli çözümlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayrıca Atalay, bilişim ve iletişim teknolojilerinin yazılım ve donanım boyutu olduğuna işaret etti. Her ikisinin de güvenlik riski olduğunu açıkladı.

Donanım alanında rekabetçi üretim yapmanın önemli olduğundan bahsederek, üretimde miktar çok önemli be bir üründen 100 tane yapmak ile 100 milyon tane yapmanın maliyeti bir değildir. Çin’de üretim maliyetlerinin ucuz olması sebebi ile donanım üretimi de o tarafa doğru kaydığını söyledi. Günümüzde Türkiye’de haberleşme teknolojileri altyapılarının çoğunu Çinli firmaların elindedir. Bu firmalar ürünlerine yapılacak olan herhangi bir uzaktan müdahale ile ülkemizin tüm haberleşme altyapısını durdurabilirler. Daha önceleri şebekemizde çok sayıda üreticinin ürünleri yer alıyordu. Ancak bugün, Türk Telekomünikasyon piyasası neredeyse tekel olarak Çin şirketlerinin ürünlerinin hakimiyeti altındadır. Bu durum büyük bir risktir ve bunları çeşitlendirmek için kesinlikle yerli unsurların olması gerekiyor. Dahası Atalay, siber güvenlik konusunda ülkemizin büyük ölçülerde yasal zemin ve kurumsal yapıların oluşturulduğunu açıkladı. %100 güvenlikten bahsetmek mümkün değil ve dünyadaki tüm ülkeler siber saldırı riski altındadır dedi.

İnsan Kaynağı Açığımız Büyük Bir Eksiklik

Siber güvenlik anlamında insan kaynağının ülkemizde en önemli eksikliklerinden biri olduğunu ifade eden Atalay, sorunun bir an önce yok edilmesi gerekiyor dedi. Siber güvenliğin, milli güvenliğin önemli faktörü olduğunu vurgulayarak ülkemizde en az 15 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyaç var diye ekledi. Bu durumla 15 bin uzmana gerek duyulduğunu ancak 15 yılda tamamlamamız gerekiyor. Belki o zaman açığımız 50 bine çıkabilir değerlendirmesini yaptı. Atalay şu şekilde konuşmalarına devam etti;

Hem Bilgi Güvenliği Derneği hem de HAVELSAN olarak verdiğimiz eğitimler ile bu açığı kapatmayı hedefliyoruz. Fakat sorun bizim kapatmak için uğraştığımızdan daha da büyük. O yüzden Yükseköğretim Kurumu ve üniversitelerin de özel ilgi göstermesi gerekiyor. Dolayısıyla bir uzmanımız yoksa, teknolojinin de hiçbir önemi yoktur diye belirtti.

 

 

 

CEVAP VER