Microsoft, Steam’a Ağır Darbe Vurmaya Hazırlanıyor

Epic Games’ın kurucularından olan Tim Sweeney’in açıklamasına göre Microsoft, Steam’ı bitirmek için Win32’yi kaldırabileceğini söylüyor.

 

Steam sayesinde neredeyse bütün dünyada Torrent ve Crack’ın önüne geçilmiş durumda. Ciddi anlamda ücretsiz oyun piyasasında büyük bir düşüş var. Steam’ın bu başarısı Microsoft’un gözüne batmış gibi görünüyor. Unreal Engine’ın geliştiricisi ve yapımcısı olan Epic Games’ın kurucularından Tim Sweeney, Microsoft’un Steam’ın başarısını baltalamak için Win32’yi kaldırıp yerine Universal Windows Platform’a göre oyun yapmalarını sağlayarak Steam’a büyük bir darbe vurabilir.

tim-sweeney

Bu sayede oyunlar Origin yada Steam yerine Win Store’ye eklenecek ve bu sayede Microsoft, Steam’ın başarısını elinden almış olacak. Origin ve Steam oyun yükleme mekanizması olarak Win32’yi kullanıyordu. Microsoft Win32’yi kaldırarak oyun dünyasının büyük çoğunluğunu kendisine bağlayabilir.

 

Win32 pek çok program ve oyun tarafından kullanılıyor. Ancak kötü amaçlı uygulama ve yazılımları engellemesi açısından Universal Windows Platform (UWM) Microsoft tarafından tercih edilmekte. Pek çok geliştirici ve yapımcının da UWM’yi tercih etmesi konusunda Microsoft’dan bir zorlama var. Ancak UWM ne oyuncular nede geliştiriciler tarafından sevilmeyen bir yazılım türü. Çünkü Windows’unuz yani PC’niz tamamen Microsoft’un elinde bir oyuncağa dönüşüyor.

epic-unreal

Win32’nin yanı sıra Microsoft’dan Steam’a belirli yamalar yollanarak Steam’ın çalışma prensibini ve sistemini bozacağı, oyunculara sürekli sorun çıkarmasının sağlanılacağı da Tim Sweeney tarafından söylenmekte. Durum böyle olunca sürekli hata ve problem çıkaran Steam yerine Windows Store mecburen tercih edilecek.

CEVAP VER