Microsoft’un Office paketi programlarını bulut ortamına taşıyan ve kullanıcıların aylık ödemelerle sahip olabileceği Office 365 servisi Microsoft’un kasasını doldurmaya devam ediyor.

Yeni finans raporunu açıklayan Microsoft gelirlerini arttırmaya devam ediyor. Microsoft’un raporunda en dikkat çeken noktalardan birisi ise Surface satışlarının uzun bir sürenin ardından yeniden yükselişe gelmesi olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft’un Surface satışları yıllık dönemde %12 oranında artış gösterirken Microsoft bu dönemde %12 gelir artışı sağladı.

Yatırımlarını sürekli olarak bulut alanına yapma kararı alan ve bu aldığı kararla çok eleştirilen Microsoft’un gelirlerinin artışındaki en büyük pay ise bulut teknolojileri olarak karşımıza çıkıyor. Onedrive ve Azure ile birlikte sektördeki en güçlü bulut çözüm şirketlerinden olan Microsoft bu hizmetlerden 20 milyar dolarlık gelir elde etti.

Microsoft’un verilerine göre Azure’dan elde ettiği gelirler bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 90 oranında artış gösterirken Office ürünlerinden elde ettiği gelirlerde de önemli artış kaydedildi.

Günümüzde her bilgisayarın olmazsa olmazı olan Office programları arasında en çok tercih edilen yazılım olan Microsoft Office yazılımları bir süre önce Office 365 ile birlikte bulut ortamına taşınmıştı. Kullanıcılar çok sevdiği Office 365 ile birlikte Microsoft’un Office gelirleri de önemli artış gösterdi. Finansal raporlara göre Office 365’in ticari sürümlerinde elde edilen gelirler yüzde 42 oranında artış gösterirken Office 365’in tüketici versiyonunun da abine sayısı 28 milyona yükseldi.

Bulut teknolojileriyle birlikte önemli gelirler elde eden Microsoft Windows lisans satışlarını da arttırdı. Raporlarda Microsoft’un oyun konsolu Xbox gelirlerinde ise sadece %1 artış sağladığı görülüyor.

CEVAP VER