Microsoft, Internet Explorer'ı Kapatıyor !

Microsoft’un başarısız tarayıcısı olarak bilinen Internet Explorer artık kapatılıyor. Kullanıcıların hızını beğenmedikleri, çoğunlukla hatalarla dolu olan tarayıcı artık Microsoft şirketi tarafından tamamen destek kesilecek. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda Internet Explorer 8,9 ve 10 versiyonları artık destek verilmeyecek. Kullanıcılar tarafından artık hor görülen tarayıcı bir türlü zirveye çıkamadığı ve  kullanıcıların gözünde hep aşağıda kalan bir tarayıcı olması Microsoft şirketinin bu kararı almasında etkili oldu.

 

Microsoft, Internet Explorer’ı kullanan bazı kullanıcıların mağdur olmaması için 12 Ocak tarihlerinde kullanıcıları yeni tarayıcıya yönlendirecekler. Bu yönlendirmeler sonucu yeni tarayıcıya geçen kullanıcılar tarayıcıyı kurduktan itibaren Internet Explorer cihazlarından kaldırılacak. Internet Explorer’ı kullanmaya devam edecek kullanıcılar artık herhangi bir güncelleme ve teknik destek verilmeyeceği için güvenlik açıklarına ve bir’den fazla tehlikeli virüslere maruz kalacaklar. Microsoft’un Windows 10 ile birlikte yayınladığı Microsoft Edge tarayıcısına teşvikler başlayacak gibi duruyor.

 

Çoğu kişi tarafından hantal olarak nitelendirilen Internet Explorer’ı toplamda 155 milyon kullanıcı kullanmaya devam ediyor. Tarayıcı değişimi sağlamayan kişiler internet üzerinden girmiş olduğu site, banka şifreleri, sosyal medya vs. hesapları ciddi bir risk altına girecek yeni güncelleştirmeler olamayacağı için kullanıcılara Microsoft Edge tarayıcısına geçiş yapmaları için “End Of Life” adında bir bildirim gelecek 12 Ocak tarihlerinden itibaren kullanıcıların yeni tarayıcıya geçmeleri öneriliyor.

CEVAP VER