YouTube üzerinden yayın yapan yayıncıların kazançlarıyla ilgili Maliye Bakanlığı çalışmaya başladı. Artık Dailymotion ve YouTube’den de vergi alınacak.

 

Önümüzdeki dönemde YouTube yayını yapan ofis veya şirketi olmayan kanallarda vergi ödemek zorunda kalacak. Yavaş yavaş bu hesaplar tespit edilmeye başlasa da pek çok yayıncı hesaplarını KKTC’ye taşıdı. Ancak bakanlık bu durum ile alakalıda yeni bir düzenleme yapacaklarını duyurdu.

 

YouTube’de popüler olan Cem Yılmaz, Burak Oyunda, Niloya, LeHamam, Ruhi Çenet Videoları, Sebi Bebi, Nefis Yemek Tarifleri ve LeaflookRS gibi kanallar yapılan analizlere göre yıllık 2 Milyon Dolar civarında gelir elde etmekte. Diğer kanallarla birlikte ortalama 7 milyon 150 bin dolarlık kazanç sağlanmakta. Vergisiz sağlanılan bu kazanca eğer vergi eklenseydi bakanlığa şuana kadar ortalama 1.5-2 milyon Türk Lirası kazandıracaktı.

YouTube Mobil Canlı Yayın Dönemini Başlatıyor

Aslında YouTube krizi sadece kullanıcılara yönelik değil. Direk Google’de hedef alınmış durumda. Çünkü YouTube’nin Türkiye’de resmi bir ofisi bulunmuyor ancak Google’ın markası altında 10 yıldır ülkemizde hizmet vermekte. Şirketin açıklamalarına göre vergi yükümlülüklerini yerine getirseler de Başbakan Binali Yıldırım’a göre durum pekte öyle değil. Başbakan’ın yaptığı açıklama: “ 21 ülkede şirket kurup ödüyorlar iş Türkiye’ye gelinde ‘yapamıyoruz’ diyorlar. Firma diğer ülkelerde kurdukları gibi Türkiye’de de resmi bir ofis açmalıdır.”

 

Eğer YouTube bu şekilde bir çalışma başlatırsa ucu Facebook ve Twitter’a dokunacaktır. Çünkü henüz bu iki firmanın da Türkiye’de temsilci ofisleri bulunmamakta.

CEVAP VER