LinkedIn'in yeni projesi ProFinder

LinkedIn gözünü freelance çalışanlarına dikti. Bu güne kadar tam zamanlı çalışmalara odaklanan LinkedIn gelişen ekonomi ve çalışma modelleri arasından Freelance modelini hayata geçirmeyi planlıyor. ProFinder isimli yeni projelerinde bağımsız çalışan sektöründe profesyonel olan insanlara yeni bir pazar yaratan LinkedIn ilk çalışmalara San Francisco’da başladı.

 

Gelişen ekonomi modellerinde herkesin tam zamanlı iş aramadığına değinen LinkedIn çok sayıda Freelance iş yapan profesyonel için yaratmaya çalıştığı pazarın proje uzmanı Vaibhav Goel tarafından da doğrulanmış durumda.

 

Freelance işleri yeniden şekillendiren projede iş verenler ilanlarını detaylı bir şekilde oluşturuyor. Profinder ise iş ilanında aranılan yeteneklere ve adayların önceki çalışmalarına inceleyerek en uygun adayları sıralıyor. İş verenlere 24 saat içinde en iyi adayları sıralayan sistem hem yazılım hemde insan destekli şekilde işliyor.

 

Deneme aşamasında sadece grafik tasarım, muhasebe, yazı işleri kategorilerinde hizmet vermeyi hedefleyen sistemde eğer bir gelişme olur ve talep artarsa farklı kategorilerde de hizmetler eklenebileceği söyleniyor. Profinder küçük çaplı çalışmayla başarıya ulaştığında pek çok kategori ve şehirde hizmet vermeyi planlıyor. Ancak LinkedIn firmasının rakipleri odesk, TaskRabbit, FreeLancer gibi köklü firmalar bu piyasaya daha önce girmiş olmasına rağmen Profinder’in  hızlı bir şekilde küreselleşeceği öngörülmektedir.

 

LinkedIn bu hizmetlerini tamamen ücretsiz şekilde vermeyi planlıyor. İlerleyen dönemlerde yaşanan gelişmeleri paylaşacağız.

CEVAP VER