KOSGEB ve BTK, 5G için Birleşiyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, kısa bir zaman içerisinde ‘5G teknolojisi’ ile geniş bantta daha çok hızlı iletişim sağlayan yapıya geçileceğinin altını çizdi. Ayrıca bu kapsamda, KOSGEB ile BTK’nin protokol imzaladıklarını da ifade etti. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) prosedürleri imzaladıklarını söyledi. Özlü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan kurumların, 5G geniş bant teknolojisi için başlamış oldukları çalışmalar hakkında da ayrıntılı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin 2020’de 5G teknolojisine geçmesi için çalışmalar yaptığını söyleyen Özlü, 2018 Kış Olimpiyatları’nda denemeleri gerçekleştirilen teknolojinin geniş bant erişiminde çok yüksek bir artış yaşanmasını beklediklerini belirtti.

Bakan Özlü, 4,5G ihalesi dahilinde operatörlerin yapacakları yatırımlar üzerinden %45 yerli katkı taahhüdü bulunduğunu belirtti. Yeni teknolojilerde ülke içi şirketlerin altyapısının geliştirilmesi ve kullanıma alınabilmesi için BTK ile çalışma içinde olduklarını söyledi. Özlü, haberleşme alanında 5G teknolojisi ile geniş bantta çok daha hızlı iletişim sağlayan yapıya geçileceğinin altını çizdi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) üzerinden bu konuda çeşitli alanlarda çalışan şirketleri desteklemekteyiz. Dahası KOSGEB ile BTK aralarında protokol imzalayarak 2029 yılına kadar 7 milyar TL’ye karşılık son teknoloji ile ülke içinden temin edilerek tesis edilmesine olanak sağlayacak dedi.

Sensörlü Donanımların %99’u İnternete Bağlı Olacak

Bakan Özlü, 2025 senesinden itibaren, dünyada 100 milyar çeşit bağlantının olacağını ve bu bağlantıların yalnızca %10’unun insanlar arasında olacağının öngörüldüğünü söyledi. Ayrıca konuşmasına şöyle devam etti;

Açıkçası gigabit toplumu olarak bilinen ve çok büyük oranlarda verinin her saniye salise işlenip, hayatı şekillendiren değişimden söz ediliyor. Bu sebeple bağlantı yoğunluğunun büyük bir kısmı insanlar ile nesneler arasında olacaktır. Sensör içeren donanımların %99’u internete bağlı duruma gelecek. Ayrıca nesnelerin interneti ile akıllı şehirler konseptlerinin çabucak hayata geçirilmeye uğraşıldığı günümüzde, geniş bant haberleşme teknolojileri bu değişimin bel kemiğini oluşturuyor.

5G’nin Faydalarından Bütün Sektörler Faydalanacak

Düşük, verimli ile hızlı, enerji ihtiyacı haberleşme teknolojisi için, bütün ülkelerin yoğun bir şekilde Ar-Ge ve Ür- Ge yaptığını ifade eden Özlü, 5G’nin faydalarından elektronik haberleşmenin yanı sıra, bütün sektörlerin faydalanacağını söyledi. Bakan Özlü, 5G teknolojisinin sağlayacağı faydalar hakkında çok sayıda düzenlemeler olduğunu açıkladı. Daha önceki nesil teknolojilerinin arasındaki evrimin tersine 5G’nin veri hızları, bağlantı ve güvenilirlik ile ilgili gelişmeler de sunacaktır diye belirtti.

CEVAP VER