Korsan Oyun Dönemi İki Yıl İçinde Bitebilir

Pek çoğumuz ister istemez korsan oyuna yönelebiliyoruz. Tabi ki tamamen maddi kaygılardan dolayı böyle bir yönelim oluyor. Ancak son dönemlerde geliştirilen oyun güvenlik teknolojileri, oyunları korsan olarak oynamamızı sağlayan hackerleri zor durumda bırakmış. Oyunların Crack’ını bulan korsanlar için yeni çıkan oyunlarda yapılan güvenlik sistemleri bu crackları bulmayı oldukça zorlaştırıyor.

 

Eskiden bir oyun piyasaya sürüldüğünde sonraki gün korsan olarak indirip oynamak mümkündü ancak geçtiğimiz 18 ay içerisinde çıkan oyunların cracklı sürümleri oldukça geç çıkmaya başladı. Şuan için FIFA 16 ile Just Cause 3’ün crackları henüz bulunamadı.

 

Çinli cracker grubu 3DM, yaptıkları son açıklamada Just Cause 3 için crack çalışması yapmaya çalıştıklarını ancak şuan için pes etmeyi düşündüklerini söylediler. Bu grup sayesinde pek çok oyunu ücretsiz şekilde Torrent aracılığıyla indirip oynayabiliyorduk. Crack gruplarının en iyileri diyebiliriz. Grup bir diğer açıklamasında ise en fazla 2 sene daha crack’li oyunları oynayabileceğimizi belirtti.

 

Oyunların cracklenmesini zorlaştıran sistem ise Denuvo diye adlandırılan bir sistem. Oldukça güçlü şifrelemeleri sayesinde bu sistem crackerleri hayattan bezdiriyor.

 

Oyun geliştiriciler Denuvo gibi güçlü şifreleme sistemleri kullanmayı sürdürür ve bu tarz sistemler popülerleşirse ilerleyen dönemlerde korsan oyun oynayamayacağız. Ancak oyunları sadece oynamak isteyen kişiler alacağı için ve PC platformu’da bu yönde avantajlı bir platform olacağı için ilerleyen dönemlerde PC platformu, oyunlar için daha popüler bir alana dönüşecektir. Ayrıca satış oranları arttıkça fiyatlarda da indirime gidebilirler.

CEVAP VER