Kaspersky Lab: Güvenlik Açığını Bulana 100 Bin Dolar Ödül

Kaspersky Lab firması, ortağı HackerOne platformuna üye olan herkesin katılacağı bir ödül programı başlattı. Global Şeffaflık Girişimi’nin bir dalı olan ‘’Açık Tespiti Ödül Programını’’, popüler bazı ürünlerinde güvenliği açığını bulan kişiye 100 bin dolar para ödülü verecek.

100 bin dolarlık para ödülünü, ürünlerin veri tabanındaki güncellemelerde, uzaktan kod ile çalıştırmayı başarana verecek. Ayrıca kullanıcı farkına varmadan, bu üründeki bazı özellikleri çalıştırabilmesi ve sistem ‘’restart’’ edildikten sonra kaybolmaması lazım. Öteki uzaktan kod çalıştırabilme modellerine müsaade eden sistem açıkları için ise 5 bin ila 20 bin dolar arasında (tespit edilen açığın seviyesine göre) para ödülü verilmektedir. Hassas verilerin yanlış kişilerin eline geçmesine ya da yerel yetki artışına müsaade eden sistem açıkları ise ayrıca ödüllendirilecek.

Aşağıda belirtilen ürünlerde de daha önce kimsenin fark edemediği sistem açıkları bulanlara da ödül verilecek. En son güncellemesi yapılmış olan Windows 8.1 Masaüstü ya da daha üst güncellemeler ile çalışan Kaspersky Endpoint Security 11 ve Kaspersky Internet Security 2019…

Kaspersky Lab firmasının CEO’luğunu yapan Eugene Kaspersky şu ifadelere yer verdi: ‘’Dünyanın en büyük yazılım firmalarından biriyiz. Şirket olarak amacımız sistem açıklarını yakalamak ve kapatmak en önemli görevlerimizden biridir. Piyasadaki ürünlerimizde hiçbir sistem açığı olmadığını düşünüyoruz ve bunu test edebilmek için güvenlik araştırmacılarını davet ediyoruz. Kullanıcılarımıza sunmuş olduğumuz maksimum seviyedeki koruma ve kod yapılarımızın dayanıklılığı, yaptığımız işin temel prensiplerindendir. Bu da ‘’Global Şeffaflık Girişimi’nin’’ temelini oluşturmaktadır.

Açık tespit ödül programı, 2016 yılından beri bağımsız olarak çalışan güvenlik araştırmacılarını da cesaretlendiriyor. Firmanın sistem açığı tespiti ve ardından kapatmak için son derece yararlı bir uygulama. Bu program ile birlikte Kaspeprsky Lab ürünlerinde şu ana kadar yaklaşık 70’den fazla sistem açığı bulundu.

 

 

 

CEVAP VER