İPhone’da Uygulamaların Kendiliğinden Silinmesi

Son günlerde İPad ve İPhone kullanıcıları, uygulamaların kendiliğinden silinebilmesi için veryansın edip duruyorlardı. Bunların söylemlerin ardından birçok kullanıcının aynı sorunu yaşaması haberin doğruluğunu kanıtlar niteliktedir. İPad ve İPhone’lar da meydana gelen bu problem bütün modellerinde de bulunuyor. Fakat bu sorun neden oluşuyor? Şimdi bu sorunu nasıl halledeceğinizi anlatalım.

İPad ile İPhone cihazlarında uzun zamandır kullanılmayan uygulamaların, herkesin bildiği üzere bir süre geçtikten sonra silindiği biliniyor. Ancak son günlerde kullanılan uygulamaların kendi kendine silinmesi kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde şikâyet edilir oldu. Kullanıcılar, bu uygulamaları çok az kullanmış olsalar dahi uygulamalar kendiliğinden silinmeye başladı. Bu olayı çözüme ulaştırabilmek ve uygulamaların kendiliğinden silinmemesi için ne tür uygulamalar yapmanız gerekir? İşte o detaylar;

  • İlk olarak yapmanız gereken şey Otomatik Silinmeyi kapatmanız
  • Cihazınızın Ayarlar tarafına girerek iTunes & App Store seçeneğine tuşlayın
  • Listenin altında yer alan Kullanılmayan Uygulamaları Sil seçeneğini bulun
  • Bu seçenek yeşil ise etkin durumdadır ve telefonunuz uzun zamandır kullanmadığınız uygulamaları otomatik olarak siler. Eğer telefonunuzun bu uygulamaları kendiliğinden kaldırmasını istemiyorsanız, bu seçeneği çevrimdışı konumuna ayarlayın.

Yukarıda belirttiğimiz yönergeleri sırası ile yaptığınızda, İPad ve İPhone modellerinde kullanmadığınız programlar silinmeyecektir. Eğer daha önce kullanmadığınız uygulamalar silindiyse, App Store’a girerek silinmiş olan uygulamaları tekrar aynı metotla geri yüklemeniz mümkündür. Ancak Apple’ın adlandırmasına göre sistem, kendiliğinden kaldırmış olduğu uygulamaların verilerini saklı tutuyor. Tekrar uygulamayı yüklediğiniz zaman veriler de geri gelir. Apple, otomatik silinmeyi kapatsanız dahi cihazda bulunan boş kısmın azaldığını fark ediyor. Ardından sistemi otomatik olarak tekrardan etkinleştiriyor.

 

 

 

CEVAP VER