Telefonun garantiye gitmesi ya da fabrika ayarlarına geri dönme mecburiyeti gerektiren durumlarda düşünülen şey cihazdaki bilgisayarların nasıl saklanacağıdır. Apple bu saklama işi için bize iki yol sunuyor. Bunlardan birincisi iTunes adlı program ile cihazda olan bilgileri bilgisayara yedeklemek, diğeri de doğrudan cihazın içindekileri iClouda yedeklemek.

İcloud Yedeklemesi Kolaylıkları Nelerdir

Bu yedekleme ile cihaz sadece fabrika ayarlarına döndüğünde ya da garantiye gittiğinde değil yeni bir iPhone aldığımızda da kullanılan bir yedeklemedir. Kullanıcı adı ve şifreniz ilk iPhone aldığımızda oluşturduğumuz Apple kimliğimizdir. Apple cihazınız yanınızda değilken bilgilerinize iCloud.com sitesinden erişebilirsiniz. iCloud fotoğraf arşivindeki fotoğraflarınıza bakabilirsiniz.

İcloud Yedeklemesini Etkinleştirme

Ana ekranda bulunan ayarlar uygulaması açılır. Bu menü içinde yer alan iCloud uygulaması açılır. iCloud sayfası içinde yedekleme seçeneği bulunur ve tıklanır. Kapalı olan yedekleme açık hale getirilir. Bunu yaptıktan sonra ‘Hemen Yedekle’ butonuna tıklayarak hemen yedekleme yapabiliriz. Eğer cihazınızın yedeğinin büyüklüğü Apple’ın size sunduğu 5 GB’lık alanı geçerse, iCloud için sunulan ek depolama alanı seçeneklerinden belirli bir aylık ücret karşılığında yararlanabilirsiniz. Boyutu yüksek olan depolama alanları satın alındıktan sonra aile bireyleri ile paylaşılabilir.

İcloud Yedekleme Ve Geri Yükleme

iCloud, cihanızın şarja ve Wi-Fi’a bağlı olduğu her gece yedekleme yapar. Böylece tüm bilgilerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Gizlilik Ve Güvenlik

Apple, veri güvenliğini ve kişisel bilgilerinizin gizliliğini ciddiye alır. Fotoğraflar ve kişiler gibi iCloud içerikleriniz, internet üzerinden şifrelenir. Çoğu zaman, sunucularda depolanırken de şifrelenir. Ve kimlik doğrulaması gibi güvenlik iyileştirmeleri sayesinde, hesaptaki önemli bilgilere yalnızca sahibi tarafından ve sadece özel aygıtlardan erişilebilir. iCloud, Apple ve üçüncü taraf uygulamaları bütün cihazlarda en yeni bilgilerle ve en güncel haliyle tutar.

CEVAP VER