Apple iPod Touch, iPad ve iPhone’da bulunan Güdümlü Erişim özelliği, bir görev üzerinde odaklanmaya yardımcı oluyor. Bu özellik, ekranın bir bölümünün veya tamamının kilitlenebileceği bir özelliktir. Aygıtı tek bir uygulamayla sınırlamakta olup, uygulama özelliklerinden hangilerinin kullanılabileceğinin denetlenmesine olanak sağlıyor. İOS cihazını çocuğuna emanet edecek olan kişiler, Güdümlü Erişim sayesinde çocuklarının cihazlarını nasıl kullanabileceklerini belirleyebiliyorlar.

Güdümlü Erişim Neler İçin Kullanılıyor?

1-İOS aygıtını geçici olarak tek bir uygulama ile sınırlandırma

2-Ekranda herhangi bir görevle ilgisi olmayan ya da yanlış bir hareketin dikkat dağınıklığına yol açma ihtimali bulunduğu alanların tamamen devre dışı bırakılması

3-Donanım düğmelerinin devre dışı bırakılması

Güdümlü Erişim Ayarlama

Güdümlü Erişim özelliğinin açılabilmesi için iPod Touch, iPad ve iPhone cihazlarda ‘‘Ayarlar-Genel-Erişilebilirlik’’ bölümlerine erişim sağlanması gerekiyor. Erişilebilirlik bölümünde Güdümlü Erişim menüsüne girdikten sonra ise Güdümlü Erişim Açma veya Kapama tercihinin belirlenmesi gerekli. Güdümlü Erişim açılan uygulamalarda erişimi kapatmak için şifre girilmesi gerekiyor. Bu şifre Güdümlü Erişim menüsü içinde belirleniyor.

Erişim açıldıktan sonra uygulamada kullanabilmesi için ana ekran tuşuna 3 sefer arka arkaya basılması gerekiyor. Ekran tuşu bozuk olan kullanıcılar Assistive Touch kullanarak da aynı işlemi yapabilirler. Güdülüm Erişim ekranında sol alt köşede bulunan ‘‘Seçenekler’’ menüsünden cihazın fiziksel işlev gören düğmelerinin çalışması da tamamen engellenebiliyor.

Güdümlü Erişim Oturumu Sonlandırma

iPod Touch, iPad ve iPhone cihazlarda Touch ID kullanan kişilerin Güdümlü Erişim oturumunu kapatmaları için ‘‘Ayarlar-Genel-Erişilebilirlik-Güdümlü Erişim-Parola Ayarları’’ menülerinden Touch ID’yi açmaları gerekiyor. Ana ekran düğmesine bir kere basarak ve Touch ID kullanılarak oturum sonlandırılabiliyor. Cihazlarında Touch ID kullanmayan kişilerin Güdümlü Erişimi sonlandırmaları için, ana ekran düğmesine 3 sefer tıkladıktan sonra Güdümlü Erişim parolalarını girmeleri gerekiyor.

CEVAP VER