iPhone SE’nin Tüm Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu

Dün akşam tanıtılan iPhone SE’nin özellikleri ve fiyatı belli oldu.

iPhone 6S ve 6S Plus modellerinin yanına bu yıl eklenen 4 İnç’lik boyutuyla ilgi çeken ve belirli özellikleri ile istekleri karşılamaya yetecek olan ucuz fiyatlı iPhone modeli SE çıkarıldı. Detaylı olarak bütün özelliklerini inceliyoruz.

Küçük ekranlı iPhone severleri sevindiren telefonun fiyatı oldukça uygun. Teknik özellikleri ise herkese yetebilecek türden.

iPhone SE’nin Tüm Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu

TASARIM

Tasarım açısında iPhone 5 serisini andıran iPhone SE’nin tek farkı 4 inçlik bir ekranı olması. Ayrıca iPhone 5 ve 5S’e göre daha güçlü bir telefon. Ovalleştirilen tasarımını iPhone 6 ve 6S modellerinden alan cihazın görüntüsü oldukça iyi duruyor.

Ana ekran tuşu Touch ID teknolojisine sahip olan telefonda özlenilen eski iPhone dizaynı muhafaza edilmiş. Güç tuşu telefonun üstünde bulunuyor. Ekranı küçük olsa da boyutu ekranının küçüklüğü belli etmiyor diyebiliriz.

Metal gövdesi ile oldukça şık duran telefon 7000 serisi alüminyuma sahip. Eski ve yeninin karması diyebileceğimiz cihaz günümüz teknolojisini eski iPhone tasarımına taşımayı başarmış. Renk seçenekleri ise uzay grisi, altın, roze altın, güneş olarak satışa sunuluyor.

iPhone SE’nin Tüm Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu

EKRAN

iPhone SE’de dikkat çeken noktalardan birisi ekran boyutunun 4 İnç olmasıydı. Bunu duyan iPhone kullanıcıları biraz tereddütlü yaklaştı ancak telefonun ekranı LCD panel ve 1136×640 px çözünürlükte. Canlı bir ekranı var diyebilirim.

iPhone SE’nin Tüm Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu

DONANIM

En önemli nokta telefonun donanımsal özellikleri. Tasarım her ne kadar iyi olursa olsun teknolojiye ayak uydurmayan donanımlara sahip bir telefon sizi üzer. Teknik özellik açısından iPhone 6S ve 6’nın karışımı diyebileceğimiz cihazda A9 çipset, M9 hareket işlemcisi bulunuyor.

1 GB RAM, 64 GB ile 16 GB bellek alanı bulunan telefonun 128 GB’lik modeli yok. NFC ve Apple Pay desteği bulunan telefonda ayrıca WiFi 802.11a-b-g-n-ac kullanılmakta. 4.5 desteine sahip olan iPhone SE’de 150 Mbps’ye kadar Cat 4 bandı ve 1.6420 mAh batarya bulunmakta. Performans açısından teknik özellikleri oldukça iyi diyebiliriz.

iPhone SE’nin Tüm Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu

KAMERA VE FOTOĞRAF

12/5 MP arka ve ön kameraya sahip olan iPhone SE 240fps de yavaş çekim, 60fps’de Full HF çekim yapabiliyor. Ayrıca telefon 4K video özelliğine de sahip. Ekranın ön kamera için flash olarak kullanılması ise fotoğraflarınızı daha canlı gösteriyor.

iPhone SE’nin Tüm Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu

Apple Pay

Yeni nesil iPhone telefonlarda mevcut olan Apple Pay, iPhone SE’de bulunmakta. Kredi kartı ve banka kartı bilgilerinizi Pay’a eklerseniz temassız özellikle ödeme yapabilirsiniz. NFC desteği kullanılan bölgelerde bu şekilde ödeme yapabileceğinizi unutmayın.

iPhone SE’nin Tüm Özellikleri ve Fiyatı Belli Oldu

FİYAT

Şimdi asıl konuya geldik diyebilirim. Özelliklerini inceledik, tasarımına göz attık ve telefonu oldukça beğendik. Yeni nesil teknolojilere sahip iPhone SE’nin fiyatı da diğer akıllı telefonlara göre ucuz diyebilirim. 399 Dolarlık fiyattan satışa çıkan telefonun 64 GB depolama alanına sahip versiyonu ise 499 dolara satılıyor. Yani Türkiye fiyatı 1999 TL ile 2399 TL diyebiliriz. iPhone SE 29 Mart’da Türkiye’de satışa çıkıyor.

CEVAP VER