iPhone 7’nin En Sevdiğimiz ve Sevmediğimiz 5 Özelliği

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’un sevdiğimiz ve sevmediğimiz özelliklerini listeledik. Eğer almayı düşünüyorsanız mutlaka göz atın.

 

Geçtiğimiz günlerde Apple Watch ile birlikte tanıtımı gerçekleştirilen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus akıllı telefon dünyasına pek çok yenilik yetirerek tanıtıldı. Cihaz tanıtıldıktan sonra bütün dünyada gündeme oturmayı başardı ancak biz aceleci davranmadık ve cihazın sevilen-sevilmeyen özelliklerini incelemeye aldık. Cihazın sevilen özelliklerinin yanı sıra sevilmeyen özellikleri de görülmeyecek gibi değil. Ben dahil pek çok insanda hayal kırıklığı yaratan cihaz aşırı pahalı olmasına rağmen bana kalırsa talep edilen parayı hak etmiyor. Lafı fazla uzatmadan sevdiğimiz ve sevmediğimiz özellikleri sıralamaya başlıyoruz.

 

Sevdiğimiz 5 Özelliği

 

1-IP67 Toz ve Suya Karşı Dayanıklı Sertifikasına Sahip Olması

iPhone 7’nin En Sevdiğimiz ve Sevmediğimiz 5 Özelliği

 

Bizlerin iPhone 6’da beklediği sertifika iPhone 7 modellerinde karşımıza çıkıyor. Cihazın suya ve toza dayanıklı olduğu resmen açıklandı. Artık su ve toza karşı oluşan teknik sorunlar garanti kapsamına alınacak. Bu sertifika cihazın %100 dayanıklı olduğunu göstermese de daha korunaklı olduğunun kanıtı diyebiliriz.

 

 

2-Üstün Ses Kalitesi ve Çift Hoparlör

iPhone 7’nin En Sevdiğimiz ve Sevmediğimiz 5 Özelliği

iPhone modellerinin pek çoğunun en büyük eksiği ses konusundaydı. Sonunda Apple’den bu yönde bir adım atıldı ve çift hoparlör sayesinde ses kalitesi en üst düzeye çıkarıldı. Artık oyun oynarken bile muhteşem ses kalitesiyle oynayabileceğiz.

 

3-Kablosuz Wi-Fi Kulaklıklar

iPhone 7’nin En Sevdiğimiz ve Sevmediğimiz 5 Özelliği

Apple’ın ses konusunda yaptığı çalışmalar çift hoparlör ile sınırlı kalmadı ve cihazın yanında kablosuz kulaklıklar da tanıtıldı. Cihazdaki jack girişleri kaldırıldı ve kulaklıklar 3.5mm’lik jack girişi yerine lightning portu sayesinde daha kaliteli bir ses deneyimi sunuyor. Ayrıca kablolu kulaklıkları da ekstra olarak satın alabilirsiniz.

 

4-Son Dönemde Akıllı Telefon Üreticilerin Yeni Modası Olan Çift Arka Kamera

iPhone 7’nin En Sevdiğimiz ve Sevmediğimiz 5 Özelliği

iPhone 7 modelinde bulunmasa da iPhone 7 Plus modelinde oldukça hoş görünen çift kamera 12×12 MP çözünürlüğünde. Ayrıca f/1.8 diyafram açıklığı sayesinde daha kaliteli görüntüler yakalamanıza olanak sağlıyor. Cihazda 6P lens bulunmakta ve bu sayede kamera OIS (optik görüntü stabilizasyonu) ile görüntüler yakalamanızı sağlıyor. iPhone 7 Modelinde ise 5P lens sayesinde telefoto özelliği kullanılmakta. Kısaca bu kamera fotoğraf severleri oldukça memnun edecek gibi görünüyor.

 

5-Serinin En İyi Bataryası

iPhone 7’nin En Sevdiğimiz ve Sevmediğimiz 5 Özelliği

Apple’ın açıklamalarına göre iPhone serisinin en iyi bataryası iPhone 7’de kullanılmış. Şuan için kaç mAh bataryaya sahip olduğu söylenmese de 1.960 mAh olduğu söylentiler arasında. Apple’ın geliştirdiği A10 Fusion işlemcisi ve cihazdaki parçaların iyi optimize edildiğini de göz önünde bulundurursak iPhone 6S’den ortalama 2 saat fazla bir batarya kullanım süresi olacağı söylentiler arasında.

 

Tabi yukarıdaki özellikleri cihaz üzerinde deneyimlemek lazım.

 

En Sevmediğimiz 5 Özellik

 

1-Siyah iPhone 7’nin Çizilebilmesi

iPhone 7’nin En Sevdiğimiz ve Sevmediğimiz 5 Özelliği

Evet yanlış okumadınız. Apple resmi olarak simsiyah iPhone 7 modelinin çizilebileceğini açıkladı. Hem de bu duyuru Apple’ın resmi web sitesi üzerinden yapıldı. 4500-5000 TL (ŞAHİN PARASI) verip aldığınız telefon 1-2 yıl sonunda çizikler içinde rahatsız edici bir görüntüye sahip olabilir. “Cihazın renk kalitesi bu kadar düşükse neden bu rengi tercih ettiniz ?” Diye sormazlar mı adama?

 

2- Kablosuz ve Hızlı Şarj Özelliği Yok

iPhone 7’nin En Sevdiğimiz ve Sevmediğimiz 5 Özelliği

Günümüzde çıkarılan akıllı telefonların neredeyse hepsin kablosuz ve hızlı şarj bulunurken iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde bu özellik yok. Ayrıca cihazın kaç mAh olduğu daha önce de belirttiğimiz gibi açıklanmadı. Ancak Apple’ın söylediğine göre iPhone serisinde çıkarılmış olan en iyi batarya bu cihazda! Tabi bu açıklamanın ardından batarya kalitesi berbat olan iPhone cihazlarıyla karşılaştırıldığında ne kadar iyi bir bataryası var? “Kime göre ve neye göre iyi?” Sorularını sormadan geçemiyoruz. Çünkü iPhone kullanıcılarının en büyük problemi hep şarj yönünde olmuştu zannediyorum ki bu cihazda da değişmeyecek.

 

3-Sanal Gerçeklik (VR Teknolojisi)

iPhone 7’nin En Sevdiğimiz ve Sevmediğimiz 5 Özelliği

Apple’ın rakipleri piyasaya sürdükleri akıllı telefonlarda sanal gerçekliğe büyük önem vermekte. Artık oyun sektörü, konsollar, bilgisayar üreticileri bile geleceğin sanal gerçeklikte olduğunu görmesine rağmen kimse bu durumu Apple’a anlatmamış herhalde. Apple’ın en büyük rakiplerinde bile VR teknolojisi varken iPhone 7 modellerinde bulunmuyor ya da lansman sırasında bahsetmeyi unuttular.

4-3.5mm Jack Girişi Kaldırılıp Yerine Lightning Portunun Getirilmesi

 

iPhone 7’nin En Sevdiğimiz ve Sevmediğimiz 5 Özelliği

Jack girişden Lightning portuna geçilmesi cidden çok büyük bir yenilik ancak  jack girişi sayesinde aynı anda 2 işlemi gerçekleştirebilirken Lightning portunda sadece tek işlem gerçekleştirebileceksiniz. Bu işlem de büyük ihtimalle telefonu şarj etmek olacaktır. Eğer farklı işlemler yapmak istiyorsanız bir ara bağlantı kablosu kullanmanız gerekecek.

 

Kablosuz kulaklık konusuna değinecek olursak cihazın kutusundan alıştığımız kablolu iPhone kulaklıkları çıkmakta. Bu kulaklık zannediyorum harici olarak satılacak ama kulaklıklarla ilgili problemleri biz şimdiden ön görmeye başladık. Kulaklıklar Wi-Fi ile cihaza bağlanacak tamam iyi hoş ama kablolu kulaklığı bile 5 dakika sonra koyduğu yeri unutan adamlarız kablosuz 2 ufak kulaklığı kim bilir nerelerde kaybederiz siz düşünün derim.

 

5- TASARIM AYNI

iPhone 7 Plus’un Videosu Sızdırıldı

Biz cihaz üretiyorsunuz, kullanıcılar ve pek çok haber sitesi aylarca bu cihazı merakla bekliyor, cihaz ile ilgili pek çok tasarım paylaşılıyor, sızıntı yapılıyor ve karşımıza çıkan resmen iPhone 6 modeli. Apple, iPhone 7 modelinde tasarım açısından neredeyse hiçbir yenilik yapmamışken iPhone 7 Plus modelinde sadece çift arka kamerayı ortaya çıkarmış. Kamera yerleşimlerini açıkçası biz pek fazla beğenmedik çünkü kamera çıkıntısı baya büyük, taşmış ve kötü bir görüntü oluşturmuş. Telefonu düz bir zemine koyduğunuz zaman resmen telefonu kamera taşıyacak.

iPhone 7’nin En Sevdiğimiz ve Sevmediğimiz 5 Özelliği

Dipçe:

 

Eğer bir iPhone 7 almayı düşünüyorsanız pazara çıktıktan 2-3 hafta sonra almanızı tavsiye ederiz. Çünkü Samsung Galaxy Note 7’de ki gibi farklı problemler ortaya çıkabilir. Aceleci davranıp mağdur olmayın. Biraz bekleyin YouTuberler testlerini yapsın, telefonu parçalasın, cihazlar incelensin. Bakalım eğer tam anlamıyla eksiksiz bir cihaz olduysa o zaman gönül rahatlığıyla satın alın.

CEVAP VER