Bildindiği üzere dün WWDC17‘nin düzenleneceğini duyurmuştuk. Bu etkinlik dün gerçekleşti ve İOS 11 tüm özellikleriyle lanse edildi. Apple, İOS’un yeni sürümünü CEO’su Tim Cook ile tanıttı. İlginç özellikler ve tasarım değişiklikleriyle karşımıza çkan İOS 11’in detaylarına buyrun bakalım.

Siri Artık Tercümanınız Olacak!

İos geliştikçe Siri’de gelişmeye devam ediyor. Makine öğrenme sayesinde gittikçe yetenekleri gelişen siri artık diller arası tercümede yapabilecek. Şimdilik belirli dillerde çeviri yapabilen Siri, ilerleyen zamanlarda diğer dillerde eklenecek.

iMessega İle Arkadaşına Para Gönder

İOS 11 ile karşımıza çok yeni bir özellik daha çıkıyor. Artık mesaj ile arkadaşınıza hızlıca para gönderebileceksiniz. Apple pay desteği ile iMessage üzerinden kişiden kişiye(Person to Person) para gönderilebilecek. Bu özellik özellikle internet üzerinden sık sık alışveriş yapan bizler içinde önemli bir rol oynayacak.

En Büyük Değişiklik Artık Dosyalarınızı Düzenleyin!

Android işletim sistemi kullananlar bilirki dosyalarınızı bilgisayarda olduğu gibi düzenleyebilir, kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Fakat İOS cihazlarda bu mümkün değildi. Telefonu bilgisayara bile bağlasanız fotoğraflar dışında birşey göremiyordunuz. İOS 11 ile gelen, bence en güzel özelliklerden biriside “files” uygulaması. Bu değişiklik sayesinde Mac’lerde olduğu gibi “Finder” mantığı işleyecek. Dolayısıyla dosyalarınızı düzenleyebileceksiniz. Bu Apple’ın çok katı olduğu özelliklerden bitanesidi. İOS yeni sürümüyle buda aşılmış oldu.

Fotoğraf Düzenleme Gelişiyor

Apple, Fotoğraf ve videoları düzenlemek için yeni özellikler ekliyor. Fotoğrafları tanıyacak olan öakine öğrenmesi kullanılacak. Canlı fotoğraflaa yeni efektler ekleyen Apple, yapılan bu düzenlemeleri İcloud kütüphanesine yayacak. Görsel tasarımı tamamiyle değişiyor ve daha sadece bir tasarım geliyor. İOS 11 ile birlikte 3D touch özelliği gelecek ve daha kapsamlı bilgiler kontrol edilebilecek.

İç Mekan Navigasyonu

İlk başlarda İOS haritalar uygulaması rakiplerine göre çok geride kalmıştı. Yandex, Google gibi firmaların navigasyonları İOS’un uygulamasından daha kullanılırdı. Özellikle Google son zamanlarda yaptığı güncellemeler ile diğer rakiplerini geçmişti. İOS’un yeni versiyonu ile Apple haritalar uygulamasında şaha kalkacak gibi. Yenilenen Haritalar’da sürücülere hız limiti uyarı ve bilgilendirmeleri yapılacak. Yine sürücüler için düşünülmüş olan rahatsız etme modu ile dikkat dağıtma engellenecek. En ilginç değişikliklerden biride iç mekan navigasyonu. Bunun sayesinde havaalanları ve AVM’ler ile ilgili detaylar sunulacak.

App Store Tamamen Yenilendi

Apple, son güncellemesi ile App Store’u da tamamen yeniledi. Arayüz ve tasarım olarak ayrı bir hal alan App Store daha kullanılabilir hale getirildi. Bunu detaylı olarak bir başka yazımızda inceleyeceğiz.

CEVAP VER