Ayıplı Ürün Geldiğinde Artık Kargo Şirketleri de Sorumlu Olacak

 

Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Tekin, önemli açıklamalarda bulundu. İnternetten yapılan alışverişlerde, alınan ürün ayıplı çıktığı takdirde ya da tüketici, herhangi bir sebep göstermeden cayma hakkını kullanmak isterse, satışı yapan firmanın bulunamadığı durumlarda kargo şirketi de sorumlu olabilecek.

Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Konya Şube Başkan Vekili Ayhan Tekin, internet kullanımının her geçen gün artması ile beraber mesafeli satış oranlarının da çok yüksek bir oranda arttığını söyledi. Türkiye nüfusunun %60’nın internet kullanıcısı olduğunu ve bunlarında %35’nin yani 15 – 20 milyon kişinin %80’ninin mağduriyet yaşadığını belirtti. En çok yaşanan mağduriyetler kozmetik, ilaç ve cep telefonu satışında yaşadığını söyledi.

Kargo Firmaları da Sorumlu Olacak

İnternetten yapılan alışverişlerde satıcının olduğu kadar, ürün teslimi yapan kargo şirketlerinin de sorumlu tutulacağını söyledi. Açıklamalarına devam eden Tekin, ‘’Satın alınan ürünler, bir noktadan diğer bir noktaya transferini nakil araçları sağlıyor. Bunun organizasyonunu yapanlarda kargo şirketleri oluyor. Bu sebeple tabi ki ayıplı çıkan ürünlerde kargo şirketlerinin de sorumluluğu bulunmaktadır. Tüketici Kanunu’na göre, ürünün satışını yapan kişi ya da şirketler, transferini gerçekleştiren firmalarla birbirine müteselsildir. Bu sebeple birbirlerine kefildir ve haliyle kargo şirketleri de bu ürünlerden sorumludur.’’ diye belirtti.

Ayhan Tekin, internetten alışveriş yapan kişiler için önemli uyarılarda bulundu. ‘’Kargo firmaları tarafından ürünlerinizin teslimatı sırasında, ambalajlarını kontrol etmelisiniz. Eğer kargo firması personeli, hakkı olmamasına rağmen müsaade etmiyor ve sizin de bu ürüne ihtiyacınız varsa, teslim kağıdına ‘’ürün kontrol edilmeden alınmıştır’’ ibaresini düşerek imzalayın. Böylece ürünü kontrol etmeden aldığınızı ispatlamış olursunuz.’’ dedi.

 

14 Gün İçerisinde Cayma Hakkınız Var

Tüketicinin, ürünün ayıplı olmaması, sipariş verilen ürünün yerine farklı bir ürün gelmesi ya da ürünün ayıplı olması gibi durumlarda 14 gün içerisinde cayma hakkınızdan yararlanabileceğinizi belirten Tekin, devamında şu açıklamalarda bulundu:

‘’Bu gibi durumlarda cayma bildiriminizi, iadeli taahhütlü olarak aldığınız firmaya bildirmeniz yapılabilecek en uygun davranıştır. Buradaki en önemli noktalardan birisi ise, cayma bildirimini göndereceğiniz şirketin adresinin gerçek olup olmadığıdır. Tekin, Ticaret Kanunu’nda internet bile olsa firmaların adreslerinin, künyelerinin yazılması gerekir. Ancak kötü niyetli firmalar, internet sayfalarında bu bilgileri ya yanlış yazıyorlar ya da hiç yazmıyorlar. Bu gibi durumlarda muhatap bulamazsanız, kargo şirketinden talep edebilirsiniz. Çünkü kargo firmaları bu şirketler ile ticari ilişkiler içinde olduğundan dolayı paralarını alabilmek için fatura kesmeleri gerekecektir. Bu sebeple kesinlikle satıcı firmanın gerçek adres bilgileri bulunmaktadır. Kargo firması, müşterisinin adresini vermek istemeyebilir ya da gizleyebilir. Bu durumda tüketici de kargo şirketine hukuki yaptırım yapabilme hakkında sahiptir.’’ diye belirtti.

Tüketicilerin cayma bildirimlerini 14. günün sonuna kadar yapabilme haklarının da bulunduğunu hatırlatan Tekin, ‘’Cayma bildirimi ile şirketin internet sayfasında olması gereken bilgilerde herhangi bir eksiklik var ise bu durum ayıbın hile ile gizlenmesi demektir ve bu gibi durumlarda zaman aşımı yoktur. 14 günlük süre tüketicimize bağlı değildir fakat şirket kötü niyete sahiptir. 14 günlük süre sadece niyeti temiz şirketler içindir. Bu 14 günlük süre tüketicinin ürünü teslim alması ile başlamaktadır.’’ dedi.

Ayhan Tekin, satın alınan ürünün fiyatı 4570 TL’ye kadar kaymakanlıklarda bulunan tüketici hakem heyetine, 4570 ila 6860 TL arası rakamların bilim, sanayi ve teknoloji il müdürlüklerinde bulunan il tüketici hakem heyetlerine, 6860 TL üzeri rakamlarda ise tüketici mahkemesine gidilmesi o da yoksa asliye hukuk mahkemesine başvuruda bulunulabileceğini belirtti.

 

CEVAP VER