İngiltere’de hizmet veren yenilebilir enerji üretim şirketi DONG, kendi ülkesine 19 kilometre uzunluğunda rüzgar çiftliği kuruyor. Proje tamamlandığı taktirde dünyanın en büyük Rüzgar Çiftliği olacak.

 

Günümüzde alternatif enerjiye olan ilgi sürekli büyüyor. Elektrikle çalışan arabalar, güneş enerji sistemleri, barajlar ve rüzgar çiftlikleri bu sektörün önde gelen yatırım alanlarından bazıları. İngiltere’de yapılması planlanan rüzgar çiftliği ise tamamlandığı zaman dünyanın en büyük alternatif enerji kaynaklarından biri olacak.

 

Aslında Birleşik Krallık, alternatif enerji kaynaklarına ciddi miktarda ödenek ayırmıştı ve bu konuda ciddi projelere imza atmıştı. Ülke alternatif enerji ve rüzgar çiftlikleri açısından büyük gelişme gösterdi. Ancak son dönemlerde yapılan açıklamalarda rüzgar çiftlikleri için artık ödenek çıkartılmayacağı belirtilmişti. Şuan geliştirilen deniz üzerindeki rüzgar çiftliği ise, deniz üzerinde kurulacak olan rüzgar çiftlikleri ile ilgili her hangi bir yaptırım olmadığını gösteriyor.

 

Projenin 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor. Rüzgar çiftliğinin yapımı bittiği zaman 660 MegaWatt gibi bir enerji üretebilecek. Bu sayede milyonlarca insana alternatif enerji üretilecek.

 

Ülkemizde Karadeniz bölgesi (denizi) Rüzgar Çiftlikleri için oldukça elverişli olsada, henüz bu tarz alternatif enerji kaynaklarına yönelik bir yaptırım bulunmuyor. Umuyorum ki önümüzdeki yıllar içinde bu tarz çalışmaları ülkemizde de görebilir.

 

İngiltere'de Dev Rüzgar Çiftliği kuruluyor !

CEVAP VER