Hoverboard Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 

 

Elektrikli kaykaylar, git gide yaygınlaşan ve kendini dengeleme özelliğine sahip bir araç. Pek çok ülkelerde elektrikli kaykaylar yasaklansa da popülerliği sürekli artıyor. Hoverboard, diğer ismiyle elektrikli kaykay, bulunduğunuz şehirde çok rahat kullanılabilecek bir o kadar da pratik bir araç. Hoverboard scooter ve kendi dengesini kurmayı sağlayan scooter isimleri ile de anılıyor. Eğlence ve spor için sıra dışı bir seçenek.

Engebeli yollarda ya da kaldırımlarda kullanılması kolay olmasa da eğimli yollarda da kullanılabiliyor. Fakat en olması gereken sürme alanı bisiklet yolları. İşe, okula gitmek için elektrikli kaykay sürmek pek çok insan için lüks bir eğlence olabilir. Fakat trafik çilesinden kurtulmak için farklı bir ulaşım aracı olma ihtimali var. Pek çok marka ve modelde üretimi yapılan rahat bir araç. Kendi kendini dengeleme vasfı ile binicinin yalnızca yönlendirmesi yetiyor. Yürümekten hoşlanmayanlar ya da trafik çilesine çözüm için üretilmiş olabilir. Tüm amaçlar için de mantıklı bir araç. Spor ve sağlık uzmanları bu husus da ne düşünüyor bilmiyoruz, fakat üzerinde dengede kalmak için enerji harcamanız gerekse de ayaklarınız ile yürümek gibi sağlıklı olmayabilir

Tarihi ve Tanımı 

Elektrikli kaykayın ilk ortaya çıkışı, 2014 senesinde Çin merkezli “Chic Intelligent Technologies” şirketi tarafından piyasaya sunuldu. 2015 senesinde Amerika’da meşhur oldu. Amerika ‘da IOHAWK markası ile satışa sunulan Smart C1 modeli ülkemizde de piyasaya girdi. Kendi kendini dengeleyen şahsi araç olarak biliniyor. Kolay şarj edilebilir piller vasıtası ile çalışıyor. Sürücünün üstünde yer aldığı bir alan ve dengeleme mekanizmasıyla bütünleştirilmiş bir sistem yardımıyla çalışıyor. Sensörleri ve tekerlekleri de entegreli biçimde hareket ediyor. Genç nesiller arasında ününü giderek arttıran bu araçta düşme riskiniz oldukça az

 

Elektrikli Kaykayla İlgili Kısa Bilgiler

 • Hoverboradların pek çok modellerinde kullanılan kıymetsiz ya da standartların altındaki bataryalar, şarj esnasında patlama tehlikesi barındırıyor. Aynı zamanda, elektrik aksamının çok çabuk ve çok kolay ısınması nedeniyle alev alabiliyor.
 • 2015 senesinde İngiltere’de, elektrik aksamı ve bataryalarında yaşanan problemler nedeniyle 17.000 elektrikli kaykaya el konuldu.
 • İngiltere’de elektrikli kaykay kullanımı, Özel mülkler ile sınırlandırıldı. Sokak ve caddelerde elektrikli kaykay kullanmak yasaklandı.
 • Almanya, Kanada, İsviçre ve Amerika gibi çoğu ülkeler de elektrikli kaykay kullanımına belirli sınırlamalar ya da yasaklar getirildi.
 • Önceki senelerde uluslararası perakende satış sitesi olan Amazon, elektrikli kaykay satan müşterilerine, elinizde bulunan araçları geri dönüşüme gönderme önerisinde bulunarak, “atın gitsin” biçiminde bir açıklama yaptı.
 • Hoverboard ile gerçekleşen ilk ölümlü kaza, 2015 senesinde Birleşik Arap Emirlikleri’nde duyuldu. Başkent Abu Dabi’de elektrikli kaykay ile caddeye fırlayan altı yaşındaki bir çocuk, bir arabanın çarpması neticesinde yaşamını yitirdi.
 • Hoverboardların ülkemizdeki ilk patlama olayı, yine 2015 yılında Ankara Oran’da gerçekleşti. Bir babanın oğlunun doğum günü hediyesi olarak satın almış olduğu elektrikli kaykay, sabaha kadar şarjdayken birden alev alması sonucu patlayarak yangına sebep oldu. Ev sahibi olan baba çıkan yangında bacağından hafif yaralandı.
 • Japon araba ve teknoloji devi Honda, robot teknoloji ile hareket eden, altı km ağırlığa sahip, 6km/h hıza çıkabilen bir elektrikli kaykay modeli geliştirdi.
 • Elektrikli kaykay modasına kendini kaptıran ünlüler de var. Wiz Khalifa, Justin Bieber, Chris Brown bu isimlerden sadece birkaçı
 • İlk defa kullanırken dengeyi sağlamak ve yere düşmemek için size yardımcı olacak ikinci bir kişiye ihtiyacınız olabilir.
 • Elektrikli kaykay, denge alanını hesaplama vasfı sayesinde hızlı bir biçimde üzerine çıkılarak hareket ettirilebilir.

 

1 YORUM

CEVAP VER