Bir bilgisayarın ömrü için birkaç kriter vardır. Bilgisayarın parçaları arasında, bilgisayarın ömrünü en çok etkileyen parçalar HDD veya SSD tipi depolama birimidir. Bilgisayarımızda depoladığımız tüm dosyaları saklama birimlerinin arızalanması, müzik, fotoğraf, oyun, video, film, dizi, kitap ve belge arşivlerinin kaybolacağı anlamına geliyor.

Ayrıca, bu parçalar arızalı olduğunda, Windows işletim sisteminin çalışması çalışabilir ya da çalışmayabilir. Bilgisayarınızın farklı bir bölümünde hata meydana gelirse, bu bölümü değiştirdiğinizde herhangi bir kayıtsız kalmadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, sabit disk veya  arızaları kalıcı kayıplara neden olabilir.

Kablolu bilgisayarlarımızda kullandığımız bu saklama birimlerinin son kullanma tarihi ne kadar? Başka bir deyişle, sabit disk ömrü ve SSD ömrü için kriterler nelerdir? Depolama ünitesinin bilgisayarınızdaki kullanılabilir ömrü esas olarak disk kapasitesine ve kullanım şekline bağlı olacaktır. Depolama birimlerinin ömrünü disk türüne göre etkileyen ölçütleri göz önünde bulundurun:

Harddisk Kullanım Ömrü

Konvansiyonel sabit diskler veya sabit sürücüler ağırlıklı olarak bir mekanik sistem tarafından yönlendirilir; Ancak bugün hala en yüksek depolama kapasitesine sahip biri olarak öne çıkıyor. Bu kapasitörlerin yüksek kapasiteli arşivlenmesi de yüksek bir risk oluşturmaktadır. Çünkü mekanik yapı kullanan bu saklama birimleri zamanla başarısız olur. Eski plakalarda olduğu gibi bir okuma kafası üzerinden çalışan sabit diskler, bu okuma kafasının zaman içindeki başarısızlığından dolayı bozulabilir. Ayrıca, verilerin yazıldığı bölümde oluşan “kötü sektörler”, sabit diskin belirli alanlarına veri yazılmasını önler ve bu bölümlerdeki veriler okunamaz.

Açıkçası, böyle hataların ne zaman gerçekleşeceğini tam olarak söylemek imkansızdır. Ancak, çevrimiçi yedekleme için çözümler sunan Backblaze, 5 yıllık deneyiminin sonuçlarını kullanıcılarıyla paylaştı. Depolardan farklı markalar için sabit sürücüler seçen şirket, yaklaşık 40.000 sabit disk kullandı.

5 yıllık sonuçlara göre, sabit disklerin yüzde 80’i 4 yıl sürdü. Geriye kalan yüzde 20’lik kısım ilk dört yılda veri hataları veriyordu. Diğer bir deyişle, bu istatistiklerin yoğun veri bulunan veri merkezlerinde elde edildiğini unutmayın. Daha az veri yazıp yazmanıza veya daha sık veri yazmanıza bağlı olarak, sabit diskinizin ömrü de değişir. Sürekli kullanılan bir sabit diskin sonunda başarısız olacağını bilerek verilerinizi yedeklemenizi öneririz. Bu makaledeki bu iş için çözümlerimizi inceleyebilirsiniz:

SSD Harddisk Kullanım Ömrü

SSD sürücülerinde mekanik parçalar içermeyen diskler, ancak verileri daha hızlı yazabilir ve okuyabilir. Bu sürücüler içinde herhangi bir mekanik yapı bulunmaması, sabit sürücülerden daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bununla birlikte SSD sürücüleri arşivleme için tercih edilmez, çünkü maliyetleri sabit disklerden daha yüksektir.

Genellikle SSD sürücüler için söylenir; Ancak gerçek şu ki, “SSD’lerin belirli veri yazma ve okuma ömrü var” doğrulanmamış SSD dayanıklılık testleri tarafından reddedildi. TechReport tarafından yapılan ayrıntılı testte, farklı markaların SSD’leri test edildi ve ne kadar veri okunur ve yazılabilirdi. Bu test sonucu için SSD’lerin 700 TB’ın altındaki veri yazma ve okuma işleminden çıkarıldığı gözlemlendi. Günde 40 GB veri okursanız ve yazarsanız SSD’nizi yaklaşık 50 yıl kullanmaya devam edebilirsiniz. Günlük kullanım için 40 GB oldukça yüksek olacaktır. Genel olarak, daha az veri okunur ve yazılırsa, SSD’yi 50 yıldan fazla kullanmak mümkündür.

CEVAP VER