Two juveniles were arrested on suspicion of placing this skimming device in the Aptos Bay Federal Bank ATM Saturday. (Contributed -- Santa Cruz County Sheriff's Office)

Haberimiz Olmadan Paramızı Çeken Kredi Kartı Dolandırıcıları Nasıl Korunuruz?

 

Son günlerde oldukça sık bir şekilde kredi kartı kopyalama olayları ile alakalı haberler görmeye başladık. Bu yüzden sizlere kredi kartı kopyalama olaylarından nasıl korunacağınızdan bahsedeceğiz.

Kredi kartı dolandırıcıları, POS ya da ATM cihazlarına Skimmer ismindeki parçayı yerleştirerek, kart bilgilerini kopyalıyor Peki bu gibi durumların yaşanmaması için nasıl önlem almalıyız?

Skimmer Nedir?

Ödeme için kullanılan POS cihazlarında ya da ATM’lere yerleştirilen Skimmer ismi verilen bu cihazlar, kredi kartı kopyalama için kullanılır. Dolandırıcılar, kopyaladıkları kart bilgileri ile klon yani kopya kartlar üretir. Ürettikleri bu kopyalanmış kartlar ile çok kolay bir şekilde hesaptaki paranın tamamını çekebiliyorlar.

Kaspersky araştırmacısı Stefan Tanase’ye göre, bankaların büyük bir kısmı çipli kartlara geçiş yapmasa da bu problemin önünü kesemiyorlar. Çünkü bankamatik veya kredi kartları çipli bile olsa, kart bilgileri manyetik alanda gizlenmeye devam etmektedir.

ATM’lerin kart okuyucu kısımlarına Skimmer’ı koyan dolandırıcılar, kartların şifresini öğrenebilmek için kamera sisteminden yararlanıyor. İşi iyice abartıp, tuşların yerini değiştirenler bile mevcut. Böylelikle yeni tuş takımları ile bankamatik ya da kredi kartlarının şifrelerini rahat bir şekilde öğreniyorlar.

Kart okuyucuların hemen üst tarafına yerleştirilen Skimmer ismindeki cihazların haricinde Shimmer isminde öyle bir cihaz var ki, ince olduğundan dolayı fark edilebilmesi gerçekten imkansız. Üstelik bu cihazlar, kartta bulunan manyetik alanlardan değil de çipten almaktadırlar. Çipli kart sistemine daha yeni geçmişken, böyle bir cihazın varlığı bile insanın tüylerini diken diken ediyor.

Shimmer ile kredi kartı verilerini alan dolandırıcılar, bu bilgiler ile çipli kredi kartı kopyalaması yapamıyor. Ancak bu bilgileri eski sistem bir manyetik okuyuculu bir karta aktarım yaptıkları zaman hedeflerine ulaşıyorlar.

Bu dolandırıcılık sistemindeki en büyük problem, bu cihazların fark edilmesinin neredeyse imkansız olmasıdır. Direkt olarak POS cihazlarına ya da ATM’lerin içlerine yerleştirilen bu veri kaydedici cihazları tespit edebilmek için, bu işin uzmanı olmanız lazım.

Kart Kopyalama İçin Nasıl Önlem Alınır?

 

1- Sonradan Takılmış Olan Parçalara Dikkat Edin

ATM’lerde işlem yapmadan önce, ATM’nin klavyesine, kart girişinin çevresine, ekranın yan taraflarına ve hoparlör çevresine dikkatlice bakın. Şüpheli gelen bir durum fark ederseniz, o ATM’yi kullanmayın ve hemen polise haber verin.

 

2- Dokunarak Kontrol Edin

Bulunduğunuz ATM’de göz ile görülür bir durum yoksa, birtakım yerlerine dokunarak kontrol edebilirsiniz. Klavye tuşlarının orijinal ya da düzgün yerleştirildiğine ve kart girişinin sağlamlığını kontrol edin. Bunların haricinde, Skimmer olabileceğini düşündüğünüz ATM’yi ısrarla kullanmak istiyorsanız, kartınızı yerleştirirken ileri geri hareket ettirin. Bu işlem, Skimmer’ın bilgilerini doğru bir şekilde almasını bir nebze engelleyecektir.

 

3- İşlem Yapmadan Önce 2 Kere Düşünün

Kartınızın şifresini girerken etrafınızı dikkatli bir şekilde inceleyin. Kart şifresini öğrenebilmek için kamera olup olmadığını kontrol edin. Şifrenizi girerken tuş takımını elinizle kapatarak pin numaranızı girin. Bu önlemler sizi dolandırıcılara karşı kısmen koruyacaktır.

Kullanmayı düşündüğün ATM, konum itibari ile işlek ve kalabalık bir yerde ise buralarda Skimmer gibi cihazların yerleştirilme olasılığı biraz daha azdır. Dolandırıcılar genellikle yol kenarındaki ya da ıssız yerdeki ATM’leri hedef alır.

4- Teknolojinin Nimetlerinden Yararlanın

NFC ile ödemeyi kabul eden bir POS cihazına sahip firmadan alışveriş yapacaksanız, Samsung Pay, Android Pay, Apple Pay gibi NPC altyapılı ödeme metotlarını seçmeniz, dolandırılma riskinizi en az seviyeye çekecektir.

 

CEVAP VER