Google Project Loon

Google insanlara bedava ve kesintisiz bir internet hizmeti sunabilmek için Dünya’nın belirli bölgelerinde Stratosfer’e balonlar yerleştirecek. Balonların yerleştirildiği güzergah’ın kapsama alanındaki insanlar bedava internetten yararlanabilecek.

 

İnternetin herkesin faydalanması gereken, para alınmaması gereken ve sansürden uzak bir ortam olmasını da savunan Google bu çalışmasıyla büyük ihtimalle bu tarz sorunların da önüne geçecek.

Dünya’da interneti kulannamayan 5-6 milyon insan olduğu tahmin ediliyor. Bu kullanmamanın nedeni fakirlik, şartların oluşmaması, gerekli kaynakların bulunmaması, okur yazarlığın olmaması gibi nedenlerden oluşuyor. Google, Project Loon ile bunların önüne geçmeyi hedefliyor. Çiftçiler hava bilgisini ücretsiz alabilecek, hastalar doktorlarını internetten çağırabilecek, eğitimsiz çocuklar eğitim görebilecekler. Ayrıca balon yapımında kullanılan materyallerinde oldukça ucuz olduğu açıklandı. Balonda kullanılan plastik bile market poşetlerinde ki plastik ile aynıymış.

 

Google Project Loon

Ülkemizde ki internet servis sağlayıcılara bakıldığı zaman ne kadar dandik olduklarını görmemek mümkün değil. Çok yüksek fiyata kalitesiz internet kullanıyoruz. Bu kalitesiz internet ve fahiş fiyatların başında elbette ki TTnet geliyor.

CEVAP VER