Google'den Yeni Reklam Modeli

Google ile İngiltere’nin arasında 6 senedir devam eden dava sonuçlandı ve Google açılan bu hukuk davasını 6 yılın ardından kaybetti. BBC tarafından paylaşılan rapora göre dava sonuçlandı ve Google’ın İngiltere’ye karşı 185 milyon dolar ödeme yapacak.

 

6 sene önce İngiltere Google tarafından vergi konularıyla ilgili dava edilmişti ve dava uzatılarak toplamda 6 sene sürdü ve BBC’nin bugün yayınlamış olduğu raporda artık dava sonuçlandı ve Google İngiltere’ye toplamda 185 milyon dolar ödeme yapacak. Dava’nın Google’ın aleyhine sonuçlanmasının nedeni ise Google çok az vergi ödemesi sebebiyle bazı kaynaklar tarafından şikayet edildi ve Google’ın davayı kaybetmesine yol açtı.

 

Google’ın geçen seneki İngiltere’ye yaptığı ödemelerde 2015 yılının 3.8 milyar pound değerinde bir satış yapıldı ve bu satışlardan bir kısmını hükümete vergi ödemesi gerektiği için 20.4 milyon £ değerinde bir satış vergisi ödedi. Yani bu oranları göz önünde bulunduracak olursak yapılan bu satışlarda Google’ın bu kadar çok az vergi ödemesi bazı kaynakların onu şikayet etmelerine sebep oldu. Ayrıca Google’ın ödemiş olduğu verginin yükseltilip üstüne bir miktar daha ödemesi gerektiğini düşünen yetkililer Google’dan ek olarak 185 milyon dolar daha aldılar.

CEVAP VER