Facebook Bu Defa Paralı Mı Olacak?

Facebook, kullanıcılarına meşhur sosyal ağa erişebilmeleri için abonelik işlemlerini ücretli yapacağına dair söylentiler ortaya çıktı. Hatta Facebook, kullanıcılarından sosyal ağa erişmeleri için ücret alma ihtimalleri üzerinde çalışılıyor.

Merkezi Kaliforniya olan firma, şimdilerde dünya üzerinde 2,2 milyar aylık aktif kullanıcıları yer alıyor. Sosyal ağ devi Facebook, bunu paraya dönüştürebilmek için reklam olarak kullanmaktadır. Diğer taraftan, Facebook’un kullanıcılarına ekranlı ilanlarını planlamak kaydı ile toplamış olduğu veriler son zamanlarda inceleme altına alındı.

Zuckerberg, Facebook’un ‘’Tüketici Verilerinin Kullanımı ve Şeffaflığı’’ isimli oturumda merkezi Londra’da yer alan ‘’Cambridge Analytica’’ isimli veri analiz şirketinin, 87 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarını izin almadan topladığı ortaya çıkmıştı. Bu verileri Amerika ve İngiltere’de siyasi seçimleri etkileyebilmek için uygunsuz bir şekilde kullandığına dair iddialar hakkında bazı açıklamalar yapmıştı. Bunun üzerine Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg firmanın bu fiyaskosunun ardından özür dileyerek açıklamalar yaptı.

33 yaşında olan milyarder Mark Zuckerberg, bu fiyasko olay ile ilgili olarak Amerika Senatosu komisyonunun önünde ifade verdi. Konuyla alakalı olarak firmanın peşin ödemeli abonelikleri araştırma aşamasında olduklarını söyledi. Bu olay Amerika’nın sosyal ağdan para kazanabilmek için kullanıcıların özel bilgilerine olan güveni fazlasıyla azalttı. Fakat Zuckerberg, Facebook’un ücretsiz çeşidini sunuyorken, diğer taraftan ücretli olan çeşitlerinin de araştırmaya tabi olduğunu belirtti.

Facebook İcra Kurulu Başkanı Sheryl Sandberg, yatırım yapan firmalara abonelikler de içerisinde olmak üzere çoğu farklı para kazanma aşamalarını planladıklarını söyledi. Ayrıca, daima bütün her şeyi dikkate almaya devam edeceğiz diye de belirtti. Sosyal ağı kullanan kişilerin verilerinin ne kadarlık bir kısmı izlendiğine dair şüpheleri arttı. Bu yüzden çok daha fazla gizlilik korumasına sahip olan ücretli bir Facebook sistemine geçmek için bir kurgu olma ihtimali de var.

CEVAP VER