Facebook Bilgilerim Paylaşıldı mı?

Son zamanlarda gündemde fazla yer alan Facebook’un veri skandalı ile birlikte, kullanıcılar derin bir endişeye kapıldı. Gerçekten Facebook hesabınız acaba bu skandaldan etkilenmiş olabilir mi? Cambridge Analytica verilerimize ulaşabildi mi? Facebook kullanıcıları, yeni çıkan bir özelliği kullanarak bilgilerinin Cambridge Analytica’nın eline ulaşıp ulaşamadığını öğrenme imkanları bulunuyor. Kullanıcılar hesaplarına giriş yaptıktan hemen sonra yeni çıkan özellik ile ilgili olarak 2 farklı diyalog ile karşı karşıya kalıyorlar.

Hesabınızı Koruma başlığı altında gelen bildirimde, eğer arkadaşlarınızdan bir tanesi Cambridge Analytica’nın data topladığı This is Your Digital Life soru yarışmasına bağlanmış ise, size uygulamanın engellendiği hakkında bilgi verilmektedir. Dahası bazı Facebook bilgilerinizin başkasının eline geçmiş olabileceği, linke tıkladığınız zaman detayları görebileceğiniz uyarısı yapılmaktadır. Ancak arkadaşlarınızdan bahsi geçen soru yarışması uygulamasına bağlanmamış ise, yine Hesabınızı Koruma başlıklı bildirim karşınıza geliyor. Fakat Facebook, tekrar sizden hesabınıza bağlı uygulama ve internet sitelerine göz atmanızı talep ediyor. Cambridge Analytica ile yaşananlar, Facebook’un 14 senelik tarihinde en fazla başının ağrımasına neden olan skandal olarak yer almıştır.

Bu yüzden Facebook, 10 gün gibi bir zaman diliminde 70 milyar dolar kayıp yaşadı. Elon Musk gibi, biçok teknoloji dünyasının çok önemli isimleri sosyal medya devini yerden yere vuran açıklamalar da bulunmuşlardı. Facebook, Cambridge Analytica skandalı nedeni ile yakalanıp yakalanmadığımızı kontrol etmemizi sağlayan bir araç paylaştı. Bu link sayesinde artık kullanıcılar durumunu kontrol etme şansları olacak. Hesabı etkilenmemiş olan kullanıcılar, var olan kayıtlara göre, sen ya da arkadaşların This İs Your Digital Life uygulamasına giriş yapmadınız. Bu yüzden Facebook bilgilerin This Is Your Digital Life aracılığı ile Cambridge Analytica ile paylaşılmış gibi görünmüyor mesajı iletilecek.

CEVAP VER